30.4.2015 Tampereen Pyrintö on sopinut kahden vuoden mittaisen jatkosopimuksen 207-senttisen Petri Heinosen, 26, kanssa. Tuleva kausi on Pyrinnön omalle kasvatille jo 12. kausi Korisliigassa.
Heinonen jatkaa uraansa kasvattajaseurassaan seuraavan kahden kauden ajan. Kuva: Francois Perthuis.
Kuluneella kaudella Pyrinnön aloitusviisikkoon kuulunut Heinonen kirjautti tilastoikseen 5,6 pistettä ja 2,8 levypalloa. Mies on edustanut Pyrinnön lisäksi Korisliigassa Uudenkaupungin Korihaita ja Espoon Honkaa.
Susijengissäkin 11 ottelun verran esiintynyneen Heinosen piste-ennätys Korisliigassa on 24 pistettä. Heinosella on tilillään kaksi Suomen mestaruutta (Pyrintö 2014, Honka 2008) ja hänet on palkittu Korisliigassa vuoden tulokkaana (2007) sekä vuoden kehittyneimpänä pelaajana (2011).
- Todella hienot kaksi vuotta takana ja on kiva jatkaa tutussa ympäristössä. Tässä on päivittäin hyvää tekemisen meininkiä ja vaatimustaso on ollut jatkuvasti todella korkealla. Koin tämän olevan paras kehitysympäristö minulle myös tulevaisuudessa, kommentoi Heinonen Pyrinnön tiedotteessa.
- Pete on yksi tukipilareistamme, jolta voidaan odottaa jatkokausina vielä isompaa roolia. Pyrinnön näköinen pelaaja ja pyrintömäisesti satsaus omaan kasvattiin. Tyytyväinen pitää siis olla. Suomipelaajien pakka on hyvällä mallilla, jatkoi puolestaan Pyrinnön urheilutoimenjohtaja Elisa Hakanen.
Pyrinnöllä on voimassa olevat sopimukset kaudesta 2015/16 Antero Lehdon, Topias Palmin, Ville Pekkolan, Petri Heinosen sekä Mikael Sandbergin kanssa. Pyrintö julkistaa joukkueen uuden päävalmentajan nimen lähiviikkojen aikana.
Susijengissä kesällä 2021 debytoinut ja vuosi vuodelta yhä suurempaa roolia joukkueessa ottanut Jacob Grandison, 27, arvioi kesän harjoitusviikkojen ja kahden Belgia-pelin lupaavan hyvää. Sen lisäksi, että tunnelma joukkueen sisällä on erinomainen, kokee Grandison päässeensä henkilökohtaisella tasolla sinuiksi FIBA-koripallon kanssa vuosien myötä.
Miljoona koria! -haaste kannustaa koululaiset heittämään yhdessä miljoona koria Tampereella järjestettävien miesten koripallon EM-kisojen hengessä. Seuroille kampanja tarjoaa valmiin konseptin yhteistyöhön koulujen kanssa.
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään tänään lähes 400 Forssan alakoululaista
Toista kesäänsä Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Utah Jazzin apuvalmentaja Sean Sheldon, 32, kertoo palanneensa Suomeen entistä motivoituneempana ja valmiimpana FIBA-ympäristöön. Suomen kesässä viihtyvää michiganilaislähtöistä Sheldonia ilahduttaa erityisesti paitsi Lauri Markkasesta, myös koko joukkueesta EM-kisojen kynnyksellä välittyvä peli-ilo.
Koripalloliiton entinen puheenjohtaja ja monipuolinen koripallovaikuttaja Martti Huhtamäki kuoli 90-vuotiaana 12. elokuuta.
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Karkkilan alakoululaiset
Viimeiset kuusi vuotta Susijengin valmennusjohdossa työskennellyt ja pitkän päivätyön HBA-Märskyn peräsimessä tehnyt suomalaisen koripallon ikoni Hanno Möttölä, 48, liittyy tulevien EM-kisojen jälkeen kovaa vauhtia koripallomaailman huipulle kohonneen Kanadan maajoukkueen valmennusportaaseen.
Susijengi-leirityksen käynnistyminen ja maajoukkueen hienot otteet ensimmäisissä valmistavissa maaotteluissa on sähköistänyt EM-kotikisojen lipunmyyntiä. Elo-syyskuun taitteessa Tampereella pelattaviin otteluihin on myyty yli 80 000 lippua.
Viime perjantain 43 pisteen löylytyksestään sisuuntunut Belgia tuli revanssimielialalla maanantaina Espoo Metro Areenalla, mutta ei voinut estää 15-vuotisjuhlaansa Susijengissä viettäneen Sasu Salinin ja 31 pistettä rynnineen Lauri Markkasen johtaman Susijengin matkaa Suomen miesten maajoukkueen kaikkien aikojen 500. maaotteluvoittoon.
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.