22.9.2008 Korisliigan Team Componenta on kiinnittänyt joukkueeseensa lisää pituutta, kun 203-senttinen Pierre Jallow saapui viikonloppuna Karkkilaan koeajalle. Gambialaissyntyinen Jallow on suomalaisille koripallofaneille tuttu jo ennestään, sillä viime kaudella hän edusti Namika Lahtea ja muutama vuosi sitten Kouvoja.
Jallow teki viime kaudella Lahdessa runkosarjan ottelukohtaisiksi keskiarvoikseen 14,9 pistettä ja 8,5 levypalloa. Polvivamma pilasi kevätkauden pitäen miehen sivussa runkosarjan viimeisen kuukauden. Jallow palasi tositoimiin viimeisessä puolivälierässä Espoon Honkaa vastaan, muttei pystynyt pelastamaan Lahtea 0-3-ottelusarjatappiolta.
Team Componentassa testissä olleista yhdysvaltalaispelaajista Eric Crookshank ja Al Elliott ovat jo jatkaneet matkaansa. Sen sijaan Frank Richards ja Marcus Watts jatkavat joukkueen vahvuudessa.
Componentalla on lisäksi sopimukset Tuomo Heinon, Suomen kansalaisuutta hakeneen Clifton Jonesin, Martti Kuisman, Turo Lehtosen, Mikko Pehkosen, Teemu Rintalan, Nassim Selmanin, Sami Syrjälän ja Kimmo Tolvasen kanssa.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.