Puranen, Lind ja Myllylä jatkavat Forssan Alussa

20.5.2005 Naisten SM-koripallojoukkue Forssan Alku on solminut kolme jatkosopimusta. Sari Puranen, Saara Lind ja Minna Myllylä jatkavat Forssassa ensi kauden. Valmennusvastuun ottaa Esa Lahti, joka jo viime kaudella hyppäsi puikkoihin kesken kauden. Hänen parinaan ja joukkueen fysiikasta vastaavana uurastaa Marko Vehmas.

Viime kauden runkopelaajista Saara Lind, Minna Myllylä ja Sari Puranen jatkavat mielellään Alun riveissä. Sen verran reissuelämästä oppineita Myllylä ja Puranen ovat, että edessä on muutto Forssaan.

- Kun asuu paikkakunnalla, on helpompi keskittyä harjoittelemiseen. Viime kaudelta jäi sen verran hampaankoloon, ettei ensi kaudesta haluta samanlaista, Myllylä pohtii Forssan Lehden haastattelussa.

­ - Hampaankoloon jäi myös positiivista, täällä oli kivaa. Sen takia oli helppo ratkaista jääminen, Puranen täydentää.

Saara Lind oli jo pakannut tavaransa Forssasta lähtöä varten, mutta mieli muuttui. Yksi syy jäämiseen oli työ liikunnanopettajana. 

- Keskiviikkona allekirjoitin sopimuksen Alun kanssa. Sanoin manageri Jyrki Tulanderille, että nukun yön yli ja mietin vielä. Sitten kuitenkin pyysin kynää ja allekirjoitin, Lind naurahtaa.

Töitä tehdään tosissaan

Pelaajat ovat yhtä mieltä, että työskentelystä Lahden Esan kanssa jäi hyvä kuva. Tarkoituksena on tehdä töitä, ja Vehmaksen mukaantulo antaa lisäuskoa, että töitä tehdään tosissaan. 

- ­Esa soitteli ja kysyi mukaan ja kun tiesin yhteistyön sujuvan, oli helppo luvata. En olisi lähtenyt touhuun, jossa ollaan vain tekevinään. Se tehdään kunnolla, mitä tehdään, Vehmas linjaa Forssan Lehdessä.

Kestävyys, voima ja nopeus ovat osa-alueet, joiden kehittymisestä Vehmas ottaa vastuun.

- ­Tarkoituksena on rakentaa homma niin, että keväällä joukkueen kunto kestää. Tämä vaikuttaa hyvältä, on porukkaa huonommillakin eväillä joskus lähdetty vetämään, Vehmas huomauttaa.

Tavoitteet tulevalle kaudelle joukkue aikoo laatia yhdessä, mutta jo nyt Myllylä ja Puranen asettavat yhden.

­- Hyvä tavoite voisi olla, että ei ainakaan karsintasarjaan jouduta. Nyt olemme ainakin 3­-4 kuukautta lähtökohdissa viime kautta edellä, joten se tavoite on ihan hyvä, toteavat takapelaajat.

- ­Meillä on nyt kymmenen kuukauden projekti. Siinä eivät mummo syntymäpäiväkahvit paljon paina, jos tätä työtä haluaa tehdä kunnolla. Tämä on otettava tosissaan, vetää Lahti suuntaviivoja.

Toiveita joukkueen pelaajiston suhteen hän ei lähde pohtimaan, mutta vahvistuksen suhteen toive on selvä. 

­ - Yleispelaaja, joka pärjää missä paikassa tahansa, Lahti toteaa.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
7.2.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö kapusi Vedon ohi - Peli-Karhuille ja BC Nokialle voitot tiukoissa peleissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.

5.2.2026 18:02 Naisten Korisliiga

Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukiellon.

4.2.2026 20:53 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut katkaisi Vedon voittoputken - EBT jälleen vahvempi Espoon derbyssä

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.

3.2.2026 20:45 Naisten Korisliiga

ToPo nousi voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.

3.2.2026 10:40 Naisten Korisliiga

Sara Puckett on naisten Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.

31.1.2026 19:03 Naisten Korisliiga

Kärkijoukkueista voittoihin Veto ja Peli-Karhut - ToPo sai tappioputkensa poikki

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.

30.1.2026 21:05 Naisten Korisliiga

HBA jatkoi vahvoja esityksiä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.

28.1.2026 14:43 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja Jeanae Terry: ‘’Voittoputki kertoo siitä, kuinka laadukas ja monipuolinen joukkue meillä on’’

Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.

24.1.2026 19:30 Naisten Korisliiga

EBT kaatoi Peli-Karhut - Vedon voittoputkelle jatkoa Helsingissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.

23.1.2026 20:16 Naisten Korisliiga

Huima päätösjakso takasi HBA:lle voiton

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.

Näytä lisää vastaavia