Pussihukkien Heli Roukanoja SM-sarjan korikuningatar

27.2.2006 Naisten SM-sarjassa käynnistyy puolivälierät 4.3. Viime viikonvaihteessa päättyneiden SM-jatkosarjojen korikuningattaruuden vei Pussihukkien Heli Roukanoja. Levypallotilaston kärkinimi oli Äänekosken Huiman Kenya Robinson.

Heli Roukanoja tehtaili SM-runko- ja jatkosarjassa keskimäärin 21,2 pistettä ottelua kohden. Hän oli sarjan ainoa yli 20 pisteen nainen. Pistetilaston kakkonen, Huiman Kenya Robinson, nimittäin pisti palloa pussiin 18,4 pisteen keskiarvolla.  

Roukanoja oli vahva myös syöttötilastossa, jonka selkeä ykkönen oli Peli-Karhujen Reetta Piipari 3,96 syötön keskiarvolla. Roukanoja kiilasi kakkospaikalle 2,62 syötöllä ottelua kohden.

Kenya Robinson on jo vuosien ajan kuulunut levypallotilastojen kärkinimiin. Tällä kaudella hän noukki 13,7 levyriä per peli ja vei tilastovoiton nimiinsä Pussihukkien Roukanojan edestä (13,0).

Robinson loisti levypallojen lisäksi riistotilastossa. Nopeakätinen Robinson vei pallon vastustajilta keskimäärin 2,96 kertaa ottelua kohden. Torjuntatilaston ykkönen oli Forssan Alun Minna Sten (1,96). Hyvänä kakkosena tässäkin kategoriassa oli Heli Roukanoja (1,46).  

Sarjan tarkimmat heittäjät löytyivät runkosarjassa Forssasta ja Espoosta. Tarkin kolmen pisteen heittäjä oli Forssan Alun Minna Myllylä, onnistumisprosentti 47,1 (49/104). Kahden pisteen heittonsa upotti tarkimmin Espoo Teamin Savka Kusic, 54,7 % (150/274). Vapaaheitoissa ykkönen oli Minna Myllylä, 87,5 % (63/72).  

Peliminuuteissa eniten vastuuta on kantanut Espoo Teamin pelintekijä Heidi Lönnberg, joka on urakoinut keskimäärin 35,7 minuuttia ottelua kohden. Heli Roukanoja oli yhteensä kuudessa eri tilastokategoriassa viiden parhaan pelaajan joukossa.

Peliminuuteissa hän jäi Lönnbergistä vain kuusi kymmenystä (35,1). Lönnberg on kantanut lähes yksin isoa vastuuta espoolaisten pelin pyörittämisestä, mutta pelintekijän mukaan joukkueesta löytyy apuja myös ykköspaikalle.

- Olen saanut vastuuta ja oppinut paljon kauden aikana valmentajaltamme Nenad Stefanoviciltä. Tietysti vieläkin on paljon tekemistä, sillä tämä on ollut opetusvuosi minulle tähän rooliin. Jos loppupeleissä jotain erikoisvartiointeja tulee, niin siihenkin olemme valmistautuneet. Esimerkiksi Hanna Junnila on noussut hyvin esiin ja tulee varmasti Heidi Adlerin kanssa auttamaan meitä loppupeleissä, kertoo Espoo Teamin Heidi Lönnberg.

 



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
11.3.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Pyrinnölle tärkeä voitto – runkosarjan voitto ratkeaa lauantaina

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.

7.3.2026 20:37 Naisten Korisliiga

Vimpelille kotivoitto ja kärkipaikka - EBT:lle revanssi ToPosta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.

6.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

Pyrintö pysyi mukana runkosarjan voittokamppailussa - BC Nokialle vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.

4.3.2026 09:35 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on jälleen naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.

28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

Näytä lisää vastaavia