12.3.2014 Korisliigaa johtava Tampereen Pyrintö kohtaa Baltian liigan puolivälierissä liettualaisen Kedainiai Nevezisin. Molemmat pudotuspeliottelut pelataan poikkeuksellisesti Pyynikin palloiluhallissa.

Antero Lehdon Pyrintö saa liettualaisvieraita Pyynikille. Kuva: Kai Kilappa.
Nevezis voitti Baltian liigan alkulohkovaiheessa pelaamastaan 12 ottelusta yhdeksän ja pudotti pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella BK Valmieran jatkosta lukemin 166–159. Ennen kauden alkua Nevezis voitti Baltian liigan cupin kaatamalla Tonybetin finaalissa 85–72.
Liettuan liigassa Nevezis pysyttelee tällä hetkellä yhdeksännellä sijalla voitettuaan pelaamastaan 24 ottelusta yhdeksän.
– Pelit etenee ja pidot paranee. Vastassa on toistaiseksi paras kohtaamamme joukkue BBL:ssä. Tosin Nevezis heikkeni hieman äskettäin, koska joutui talousvaikeuksissa myymään muutaman pelaajan, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola kertoo.
Nevezisin peli on rakennettu kokeneiden ja taitavien takamiesten ympärille. Vidas Ginevicius (194 cm/35 v) on pelannut hyvällä menestyksellä Liettuan lisäksi Venäjän, Turkin ja Kreikan pääsarjoissa. Gintaras Leonavicius (194/30) on hakenut kokemusta Italiasta ja Espanjasta.
Laituriosastolla Euroliigan Zalgiriksesta kesken kauden siirtynyt huippulahjakkuus Tauras Jogela (202/20) sekä kokenut Valdas Dabkus (205/29) ovat Nevezisin syömähampaat.
– Joukkue juoksee pääasiassa Gineviciukselle ja Leonaviciukselle palloscreeniä, josta he ratkaisevat monipuolisesti itse ja myös osaavat jakaa palloa. Ei liene suuri yllätys, että joukkueesta löytyy todella isoja ja vahvoja sisäpelaajia, jotka rollaavat voimakkaasti palloscreeneistä korille ja asettavat myös ison haasteen levypallopelaamiselle, Poikola analysoi.
Pyrintö ja Nevezis kohtaavat poikkeuksellisesti kaksi kertaa Tampereella. Ottelut pelataan Pyynikillä torstaina 13.3. klo 18:30 ja perjantaina 14.3. klo 17:30.
Naisten I divisioonassa nähtiin useita jännitysnäytelmiä ja selkeitä murskavoittoja. Miesten I divisioona B:ssa sarjan kärkipaikkaa hallitseva Pantterit osoitti jälleen vahvuutensa, kun taas PeU-Basket juhli kierroksen jännittävimmässä trillerissä niukkaa voittoa Ura Basketista. Miesten I divisioona A Kipinä Basket ja ACO Basket jatkoivat vahvassa vireessä sarjan kärkisijoilla, samalla kun Helsingin paikalliskamppailu kääntyi dramaattisesti Namikan eduksi yhdellä pisteellä.
Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.
Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Suomen Koripalloliitto ja K-ryhmä ovat solmineet jatkosopimuksen vuonna 2015 alkaneelle yhteistyölle. Uusi sopimus on kestoltaan 1+2 -mallinen. Pirkka Street Basket -kiertueiden, Pirkka Pikkusudet -koriskoulujen ja -riehojen ja maajoukkuenäkyvyyden lisäksi Koripalloliitto ja Pirkka jatkavat entistä isommassa roolissa K-ryhmän valtakunnallisessa Liike on lääke -hankkeessa.
Suomen Koripalloliitto ja Kolmen Kampuksen Urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä 12.4.2026. Lastenvalmennusseminaariin osallistumalla voi päivittää A- ja B-valmentajalisenssin tai suorittaa I-tason vapaavalintaiset opinnot.
Seurasimme Lauri Markkasta parin intensiivisen päivän ajan Salt Lake Cityssa. Mitä tapahtuu, kun NBA-superstara kohdataan hänen omalla kotikentällään?
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.