Pyrintö jahtaa paikkaa Baltian liigan välieriin

12.3.2014 Korisliigaa johtava Tampereen Pyrintö kohtaa Baltian liigan puolivälierissä liettualaisen Kedainiai Nevezisin. Molemmat pudotuspeliottelut pelataan poikkeuksellisesti Pyynikin palloiluhallissa.

Antero Lehdon Pyrintö saa liettualaisvieraita Pyynikille. Kuva: Kai Kilappa.

Nevezis voitti Baltian liigan alkulohkovaiheessa pelaamastaan 12 ottelusta yhdeksän ja pudotti pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella BK Valmieran jatkosta lukemin 166–159. Ennen kauden alkua Nevezis voitti Baltian liigan cupin kaatamalla Tonybetin finaalissa 85–72.

 

Liettuan liigassa Nevezis pysyttelee tällä hetkellä yhdeksännellä sijalla voitettuaan pelaamastaan 24 ottelusta yhdeksän.

 

– Pelit etenee ja pidot paranee. Vastassa on toistaiseksi paras kohtaamamme joukkue BBL:ssä. Tosin Nevezis heikkeni hieman äskettäin, koska joutui talousvaikeuksissa myymään muutaman pelaajan, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola kertoo.

 

Nevezisin peli on rakennettu kokeneiden ja taitavien takamiesten ympärille. Vidas Ginevicius (194 cm/35 v) on pelannut hyvällä menestyksellä Liettuan lisäksi Venäjän, Turkin ja Kreikan pääsarjoissa. Gintaras Leonavicius (194/30) on hakenut kokemusta Italiasta ja Espanjasta.

 

Laituriosastolla Euroliigan Zalgiriksesta kesken kauden siirtynyt huippulahjakkuus Tauras Jogela (202/20) sekä kokenut Valdas Dabkus (205/29) ovat Nevezisin syömähampaat.

 

– Joukkue juoksee pääasiassa Gineviciukselle ja Leonaviciukselle palloscreeniä, josta he ratkaisevat monipuolisesti itse ja myös osaavat jakaa palloa. Ei liene suuri yllätys, että joukkueesta löytyy todella isoja ja vahvoja sisäpelaajia, jotka rollaavat voimakkaasti palloscreeneistä korille ja asettavat myös ison haasteen levypallopelaamiselle, Poikola analysoi.

 

Pyrintö ja Nevezis kohtaavat poikkeuksellisesti kaksi kertaa Tampereella. Ottelut pelataan Pyynikillä torstaina 13.3. klo 18:30 ja perjantaina 14.3. klo 17:30.

 

Lisätietoja: Pyrinnön ennakko

Asiat

 
7.5.2026 17:00 Pirkka Street Basket

Mahtava Pirkka Street Basket -tapahtuma Raumalla

Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Rauman alakoululaiset

7.5.2026 08:01 Susijengi

Dolencin, Kivimäen ja Amzilin joukkueet finaaleihin

Peräti kolme Susijengin pelaajaa selvitti alkuviikolla tiensä ammattilaissarjojensa kansallisiin finaaleihin. Daniel Dolencin Tindastoll kohosi veitsenterältä voittoon Stjarnania vastaan matkallaan Islannin finaaleihin, Aatu Kivimäen Patrioti Levice pyyhkäisi Slovakian semifinaaleissa Prievidzan tieltään voitoin 3-2 ja Mustapha Amzilin KB Trepca oli totutun suvereeni Kosovon semifinaaleissa.

6.5.2026 17:00 Pirkka Street Basket

Aurinkoinen Pirkka Street Basket-tapahtuma Turussa

Vuoden hauskin koulupäivä saapui Turkuun

6.5.2026 12:49 3x3

Nopea, fyysinen ja urbaani 3x3 valtaa kesän – Koripalloliitto mukana kasvattamassa ilmiötä

3x3-koripallo ei ole vain pelimuoto, vaan oma kulttuurinsa, joka on syntynyt kaupungeissa ja kasvanut osaksi kansainvälistä urheilukenttää. Se yhdistää koripallon perusarvot, urbaanin ympäristön ja tapahtumamaisen tunnelman tavalla, joka tekee lajista ainutlaatuisen sekä pelaajille että katsojille. 

5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

5.5.2026 18:17 Pirkka Street Basket

Kevään 2026 Pirkka Street Basket -kiertue lähti käyntii Lahdesta

Tämän vuoden ensimmäinen PSB -tapahtuma oli Lahdessa

4.5.2026 23:24 Suomalaiset ulkomailla

Lilli Onnela siivitti Faenzan jatkoon Italiassa

Lilli Onnela oli jälleen isossa roolissa, kun Faenza eteni yllättäen lohkonsa finaaliin. Anissa Poundsin Oaklands Wolves eteni Ison-Britannian liigan välieriin.

4.5.2026 09:19 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket tulee taas toukokuussa – luvassa jälleen vuoden hauskimpia koulupäiviä

Tuhannet alakoululaiset pääsevät jälleen toukokuussa viettämään vuoden hauskinta koulupäivää. Pirkka Street Basket -kiertue ulottuu tänä keväänä Helsingistä aina Ouluun saakka 15 tapahtuman voimin.

3.5.2026 20:42 14-vuotiaiden SM

14-vuotiaiden Suomen mestaruudet tytöissä Helmi Basketille ja pojissa LePy Oranssille

14-vuotiaiden tyttöjen ja poikien SM-sarjat huipentuivat viikonloppuna Kisakallion Susi Training Centerissä. Tyttöjen Suomen mestaruuden voitti Helmi Basket, pojissa taas LePy Oranssi.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

Näytä lisää vastaavia