1.12.2014 Tampereen Pyrinnön kamppailu Baltian liigan jatkosarjapaikoista jatkuu tiistaina, kun virolainen KK Pärnu saapuu Pyynikille testaamaan ”Punakoneen” taidot. Pyrintö lähtee peliin lohkojumboa vastaan ennakkosuosikkina, mutta tamperelaiset tunnistavat Pärnun joukkueeksi, jota ei sovi aliarvioida.

Will Harrisin Pyrintö saa tiistaina vieraita Virosta. Kuva: Matti O. Koskinen.
Pyrintö koki tukalia hetkiä Pärnua vastaan viimeksi lokakuun puolivälissä, jolloin kotonaan pelanneet virolaiset pitivät Pyrintöä pinteessä täydet 40 minuuttia ennen taipumistaan neljällä pisteellä numeroin 70–74.
Pyrintö on pelannut kahta vaille kaikki ottelunsa Baltian liigan alkusarjassa ja hakenut kolme voittoa, kun taas lohkojumbo Pärnulla on pelattu kolme ottelua vähemmän ja yksi voitto haettuna. Voitto Pärnusta antaisi Pyrinnölle mukavasti elintilaa taistelussa jatkosarjapaikoista, kun taas tappion myötä Pärnu kiilaisi aivan tamperelaisten tuntumaan.
Marraskuu sujui Pyrinnöltä Baltian liigassa alavireisesti, sillä joukkue hävisi neljä perättäistä ottelua ennen vakuuttavaa 80–97-vierasvoittoaan Barons/LDZ:n vieraana.
Uusi amerikkalaispelaaja Tyrone Kent on päässyt hyvin sisään Pyrinnön pelijärjestelmään, mutta Susijengi-takamies ja viime kevään Korisliigan MVP Antero Lehto on ollut viime ottelut sivussa joukkueensa kokoonpanosta.
Tampereen Pyrintö – KK Pärnu Pyynikin palloiluhallilla tiistaina 2.12. klo 18:00 alkaen.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals joutui taipumaan Saksan Bundesliigan pudotuspelien puolivälierissä. Lopputulosta lukuun ottamatta Koskimiehelle jäi kuitenkin positiivinen maku kaudesta.
Elias Valtonen teki paluun pelikentille loukkaantumisen jälkeen viikonloppuna. Edon Maxhuni oli jälleen kuumana Ranskassa ja Olivier Nkamhoua nosti Varesen pudotuspelipaikalle Italiassa.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Seura voivat ehdottaa hallituksen jäseniä liittohallitukseen ehdollepanotoimikunnalle 26. huhtikuuta asti. Valinnat tehdään toukokuussa kevätliittokokouksessa, johon osallistuminen on seuroille paras tapa vaikuttaa liiton toimintaan.
Päättyneellä NCAA-kaudella North Carolinassa pelannut Elina Aarnisalo, 20, palaa ensi kaudeksi UCLA:n riveihin, jossa hän aloitti yliopistouransa.
Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket selvitti tiensä finaaleihin ja odottaa vastustajaa parista Kipinä Basket - Karkkila. Miesten I divisioona B:n finaalit alkavat maanantaina. Naisten I divisioonassa puolestaan käynnistyy välierävaihe.
Vastikään Galatasarayn paidassa Turkin liigassa hopean saanut ja ensi viikolla Euroliigan Final Six -lopputurnauksessa pelaava Awak Kuier, 24, tekee paluun WNBA:han ja Dallas Wingsiin tänä kesänä.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.