28.10.2015 21:38 Korisliigan keskiviikon kaksi ottelua olivat tarinankerronnallisesti hyvin erilaiset. Tampereella Pyrintö pelasi kolmannen perättäisen jatkoaikaottelunsa, kun se voitti Karhun jännittävien vaiheiden jälkeen numeroin 92-90 (37-44, 79-79). Kouvolassa isäntä Kouvot antoi BC Nokialle oppitunnin hyökkäyspelaamisesta, voittaen kamppailun murskalukemin 106-77 (54-41).

Antero Lehdon 18 pistettä ja 9 syöttöä siivittivät Pyrinnön jatkoaikavoittoon Kauhajoen Karhusta

Alexander Madsen pussitti 22 pistettä, kun Kouvot murskasi kotonaan BC Nokian. Kuvat: Erkki Hautaviita
Tampereen Pyrintö pelasi keskiviikkona jo tämän kauden kolmannen jatkoaikaottelunsa, kun se isännöi Kauhajoen Karhua Pyynikin palloiluhallilla. Tasainen ottelu aaltoili puolelta toiselle, molempien joukkueiden saadessa oman etsikkoaikansa, mutta varsinainen peliaika ei riittänyt voittajan selvittämiseen.
Päätösjakson viimeisillä minuuteilla jännitystä Pyynikin lehtereillä nostatti Karhun kiri, jonka se aloitti jäätyään kaksi ja puoli minuuttia ennen jakson päättävää summeria jo 9 pisteen tappioasemaan. Lawrence Kinnard (16 pistettä/6 levypalloa/2 syöttöä), Juho Lehtoranta (9/4) ja Antti Kanervo (16/3 syöttöä) toivat vierailijat kuitenkin jakson päätösminuutilla Karhun jo pisteen päähän isännistä.
Viimeiset pallonhallinnat kuluivat vapaaheittojen merkeissä, ja kun Pyrinnön Antero Lehto (18/9 syöttöä) osui kertaalleen ja Karhun Bojan Sarcevic (15/4 levypalloa/2 syöttöä) kahdesti, jatkettiin jännitysnäytelmää vielä ylimääräiset viisi minuuttia.
Jatkoaika kului ottelun teeman mukaisesti tasaisissa tunnelmissa aina viimeisille sekunneille asti. 22 sekuntia ennen päätössummeria, vei Kinnard vierailijat pisteen johtoon lay-upillaan. Seuranneesta hyökkäyksestä Lehto ui tiensä vapaaheittoviivalle Kinnardin rikkoessa tätä, siirtäen Pyrinnön jälleen pisteen johtoon. Karhun viimeisessä hyökkäyksessä pallo pelattiin Kinnardin käsiin, mutta miehen hyppyheiton kolistessa rautojen kautta ulos, jäivät sarjapisteet Tampereelle lopulta lukemin 92-90 (37-44, 79-79).
Kotijoukkueen riveistä Lehdon lisäksi onnistujien joukkoon lukeutuivat tupla-tuplat mieheen kirjauttaneet laiturit Akeem Wright (22/11) ja Damon Williams (20/10/4 syöttöä). Penkiltä tulivoimaa toi Susijengi-laituri Joonas Cavén, pussittamalla 13 pistettä ja keräämällä 7 levypalloa.
Vierailija Karhun riveistä Kanervon, Sarcevicin ja Kinnardin lisäksi vahvan iltapuhteen teki sentteri Timothy Troutman, joka oli joukkueensa tilastoykkönen pussittaen 21 pistettä ja keräten 8 levypalloa.
Kouvot pelaa vahvaa syksyä miesten Korisliigassa. Ainoana tappiottomana joukkueena liigan kärjessä jatkava Kouvot murskasi keskiviikkona Kouvolassa niin ikään hyvin kauden aloittaneen BC Nokian 106-77 (54-41).
Koko ajan peliä hallinut Kouvot pohjusti voittonsa kolmannen jakson puolivälissä karattuaan 22 pisteen johtoon. Nokialaisilta ei löytynyt tuon jälkeen enää kirivaihdetta.
- Pelkäsin ottelun alkua, kun alla oli yhdentoista päivän pelitauko ja rikkonainen harjoitusviikko. Alku ei ollutkaan hyvä, mutta meiltä löytyy sen verran hyökkäysvoimaa, että itseluottamus koheni ja peli alkoi sujua, tiivisti Kouvojen valmentaja Jyri Lehtonen.
Kotijoukkue sai jälleen kerran onnistumisia laajalta rintamalta, mutta kovimmat tehot latasivat tauluun David Gonzalvez, joka pussitti 28 pistettä, keräsi 6 levypalloa, jakoi 2 koriin johtanutta syöttöä ja riisti pelivälineen joukkueelleen niinikään kahdesti. Ville Kaunisto operoi vanhasta tottumuksesta tililleen tupla-tuplan (11/12), D.J. Richardsin nakutti 20 pistettä ja Alexander Madsen oli erittäin tehokas 27 minuutin peliajallaan, säkittäen 22 pistettä, keräten 6 levypalloa ja jakaen 2 koriin johtanutta syöttöä.
Vierailija BC Nokian riveistä vakuuttavinta jälkeä tekivät sentteri David Kravish (24/6/3 syöttöä) ja takamies Isaiah Wilkerson (10/5/4/2 riistoa), mutta voittotaisteluun ei miehien panos tänään Nokiaa siivittänyt.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.