19.12.2013 Tampereen Pyrintö otti toisena perättäisenä päivänä mittaa Salon Vilppaasta, kun joukkueet kohtasivat torstai-iltana Salohallissa. Vilpas sai Pyrinnön edellisillan tehoykkösen Damon Williamsin kuriin, mutta tamperelaiset hakivat BJ Raymondin johdolla kauden 14. voittonsa ja siirtyivät joulutauolle lukemin 70–77 (30–39).
BJ Raymondin Pyrintö suuntasi joulutauolle voitolla. Kuva: Francois Perthuis.
Molemmat joukkueet olivat selkeästi edellisiltaa raskaammalla jalalla liikkeellä ja Pyrintö onnistui käyttämään hyödykseen Vilppaan tehomiehen Marcus Relphorden poissaoloa kiilaamalla heti alkuminuuteilla 9-20-johtoon.
Vilpas nousi Eero Lehtisen kolmosilla peliin mukaan ja hallitsi kolmatta jaksoa, mutta Pyrintö iski jälleen ja kiskoutui Alex Vaenerbergin, Antti Nikkilän ja BJ Raymondin koreilla 55–63-johtoon heti päätösjakson alussa. Lehtisen ja Vesa-Pekka Laineen kolmoset toivat Vilppaan neljän pisteen päähän, muttei lähemmäs.
– Tämä oli meille viides peli kahdeksaan päivään ja olimme kieltämättä aika väsyneitä henkisesti ja fyysisesti. Kun neljäs jakso alkoi ja ottelua alettiin ratkaista, esitimme hyvää joukkuepuolustusta ja saimme jotain kautta lisäenergiaa, Pyrinnön apuvalmentaja Artem Khvorost pohti.
BJ Raymond (20/6/3 syöttöä) oli voittajien tehokkain yhdessä Kelvin Lewisin (14/6), Antero Lehdon (14/2/3 syöttöä), Petri Heinosen (10/5) ja levyrirohmu Antti Nikkilän (4/14) kanssa.
Vilppaasta Eero Lehtinen (20/4) sivalsi neljä kolmosta. Myös Shawn Atupem (18/7/4 syöttöä) ja Joseph Harris (15/7/5 syöttöä) onnistuivat kelvollisesti.
(Basket.fi)
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.