Pyrintö jyrää Baltian liigassa, nyt kaatui Norrköping

12.11.2013 20:45 Tampereen Pyrintö ylsi kolmanteen kotivoittoonsa kolmannessa Baltian liigan ottelussaan pyörittelemällä ruotsalaista Norrköping Dolphinsia 78–65 (31–31). Dolphins pysytteli kolme jaksoa tuntumassa kaukoheitoillaan Pyrinnön tuskaillessa korintekonsa kanssa, kunnes ”Punakone” pääsi viimein jylläämään päätösjaksolla.

Kapteeni Lehto iski jälleen: 20 pistettä, viisi syöttöä, seitsemän riistoa!

Pieti Poikola kiitteli oman joukkueensa ratkaisuvalmiutta. Kuvat: Timo Kiviranta/Vastavaloon.com.

Hyökkäyspelaaminen oli Pyrinnölle tervanjuontia ottelun avauspuolikkaalla. Kun tamperelaisten kolmoset eivät uponneet ja kotijoukkue ei päässyt juoksemaan nopeita hyökkäyksiä, ei jalka noussut puolustuksessakaan ja Dolphins pääsi ampumaan muutamia kertoja kaaren takaa tyhjiin.

 

Pierre Hampton ja Edgars Jeromanovs upottivat avauspuoliskolla kaksi kolmosta mieheen, ja tauolle lähdettiin tasalukemissa 31–31.

 

Pyrintö pysytteli loisto-ottelun pelanneen Antero Lehdon (20/0/5 syöttöä/7 riistoa) onnistumisilla hienoisessa johdossa kolmannella jaksolla. Lopulta kotijoukkueen karkumatkan käynnistäjäksi ilmoittautui 19-vuotias Topias Palmi, joka käynnisti perättäisillä koreillaan 9-0-kiskaisun.

 

Palmin starttaaman karkumatkan seurauksena Dolphinsin selkäranka katkesi ja Pyrintö kuittasi Korisliigan ja Baltian liigan ottelut yhteen laskien 12. perättäisen voittonsa.

 

Poikola: ”Onnistuimme ottamaan itseämme niskasta kiinni”

 

Voitokkaan Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola oli pelin tauottua mietteliäs arvioidessaan paitsi joukkueensa avauspuoliskon esitystä, myös pelin ratkaisua.

 

– Jostain syystä olimme huonolla jalalla liikkeellä ensimmäisellä puoliskolla. Passivoiduimme ja jäimme hyökkäyspäässä turhan paljon hyppyheittojoukkueeksi. Monesti tuollainen kurssi on vaikea kääntää, mutta onnistuimme ottamaan itseämme niskasta kiinni, Poikola mietti.

 

– Viisikko Antti Nikkilä-BJ Raymond-Topias Palmi-Antero Lehto-Ville Pekkola ei ole pelannut meillä varmaan kertaakaan, mutta pystyi nyt kääntämään meille ottelun voitoksi. Tämä kertoo joukkueemme tasosta.

 

Pyrintö pelaa seuraavan kerran Korisliigaa lauantaina, jolloin tamperelaiset matkustavat Loimaalle kohtaamaan ”arkkivihollisensa” Nilan Bisonsin. Pyrintö ja Bisons ovat tällä hetkellä Korisliigan ainoat tappiottomat joukkueet.

 

– Kieltämättä hyvä joukkue sytyttää toisen hyvän joukkueen. Meillä on ollut aika moni voitto selvillä jo ensimmäisen jakson jälkeen, mutta lauantaina pitää pystyä parhaaseen suoritukseen, Poikola ennakoi.

 

Tampereen Pyrintö – Norrköping Dolphins 78–65 (14–16, 31–31, 50–47), Baltian liigaa, Tampere 12.11.2013

Pyrintö: Antero Lehto 20/0/5 syöttöä/7 riistoa, Kelvin Lewis 15/3, Topias Palmi 13/4, Damon Williams 8/5/4 syöttöä, Antti Nikkilä 7/8, Benjamin Raymond 6/8, Petri Heinonen 4/2, Osku Heinonen 3/2, Yannick Anzuluni 2/2, Ville Pekkola 0/1, Henri Välimaa 0/0.

Norrköping:
Pierre Hampton 19/5, Edgars Jeromanovs 12/5/5 syöttöä, Jan Tomanec 10/7, Joakim Kjellbom 9/13.

 

Ottelutilastot: Pyrintö – Norrköping

Asiat

 
10.9.2025 13:05 Pääjuttu

Miljoona rikki heittämällä

Samalla kun Susijengi on raivannut tietään EM-kisoissa, yli 20 000 koululaista on tukenut joukkuetta heittämällä koreja ympäri Suomen kouluja. Miljoonan korin tavoite saavutettiin keskiviikkona 10.9.

10.9.2025 10:06 Susijengi

Micke Jantunen: ”Ollaan odotettu kolme vuotta, että päästään taas pelaamaan mitalipelipaikasta”

Yksi suomalaisen koripallon historian suurimmista otteluista pelataan tänään keskiviikkona Riian Xiaomi Areenalla, kun Susijengi kohtaa EM-puolivälierässä Georgian. Susijengin keulakiviin lukeutuva Mikael Jantunen, 25, kertoo odottaneensa mahdollisuutta pelata mitalipelipaikasta aina Berliinin vuoden 2022 EM-puolivälierän jälkeen.

9.9.2025 13:05 Susijengi

Tiivis, vaarallinen ja tuttu Georgia Susijengin koetinkivi keskiviikon puolivälierässä

Georgia on osoittanut viime vuosina pelatuissa EM-karsintaotteluissa viheliäiseksi vastustajaksi Susijengille. Kapealla, mutta taitavalla ja erinomaisesti roolitetulla miehistöllä pelaava Georgia pyrkii keskiviikon puolivälierässä rikkomaan pelitempon alhaiseksi ja hakemaan etulyöntiasemaa Susijengistä vahvojen yksilöidensä turvin.

8.9.2025 11:39 Susijengi

Sasu Salin: ”Tehdään Riian Areenasta kotihalli!”

Kahden nukutun yön jälkeen Susijengin kapteeni Sasu Salin, 34, kertoo sisäistäneensä lauantain myöhäisillan Serbia-voiton todellisen merkityksen. Kun keskiviikon EM-puolivälierään on samaiset kaksi yötä, kapteeni toivoo joukkueeltaan samanlaista latausta ja tarkkuutta kuin Serbiaa vastaan ja suomalaisfaneilta ryntäystä Riikaan tekemään yhdessä historiaa.

8.9.2025 00:03 Susijengi

Susijengin ja Georgian keskiviikon puolivälierä käynnistyy klo 17.00

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on vahvistanut ensi viikolla pelattavien EM-puolivälierien otteluajat. Susijengi ja Georgia ottavat yhteen omassa puolivälieräkamppailussaan keskiviikkona 10.9. klo 17.00 alkaen.

7.9.2025 19:22 Susijengi

Georgia suisti Ranskan laulukuoroon, kohtaa Susijengin puolivälierissä

Kaksikymmentä vuotta sitten Suomi ja Georgia pelasivat yhdessä vastakkain Euroopan B-divisioonassa. Ensi viikon keskiviikkona joukkueet kohtaavat Latvian Riiassa EM-puolivälierässä, johon Susijengi selvitti tiensä shokeerattuaan mestarisuosikki Serbian ja Georgia nujertamalla sunnuntaina olympiahopeamitalisti Ranskan.

7.9.2025 12:35 Susijengi

Susijengin puolivälierävastus ratkaistaan sunnuntai-iltapäivänä Ranskan ja Georgian kesken

Susijengin keskiviikon puolivälierävastustaja ratkeaa tänään sunnuntaina 7.9. Riian Xiaomi Areenalla pelattavassa neljännesvälierässä Ranskan ja Georgian välillä. Georgia on saapunut EM-kisakentille jo viime vuosista tutulla, NBA- ja Euroliiga-pelaajien tähdittämällä miehistöllään, kun taas Ranska on läpikäynyt arvokisatasolla nuorennusleikkauksen.

7.9.2025 03:29 Susijengi

Susijengin keskiviikon EM-puolivälierän otteluliput nyt myynnissä!

Lauantain myöhäisillan neljännesvälieräottelussa mestarisuosikki Serbian sensaatiomaisesti kaatanut Susijengi jatkaa EM-kisataivaltaan kolmen välipäivän jälkeen keskiviikkona, kun joukkue kohtaa puolivälierässä Riiassa Ranskan ja Georgian välisen ottelun voittajan. Liput otteluun ovat myynnissä.

7.9.2025 01:03 Susijengi

Riian ihme! Susijengi selätti häkellyttävästi olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbian

EM-kisojen Round of 16 -vaiheessa Riiassa Susijengi toteutti yhden kaikkien aikojen isoimmista yllätyksistä EM-koripallohistoriassa, kun olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbia kaatui 86-92 (48-44). Susijengi eteni täten EM-puolivälieriin.

6.9.2025 21:15 Pyörätuolikoripallo

Suomi aloittaa pyörätuolikoriksen C-divisioonan EM-kisat sunnuntaina

Pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisat pelataan 7.–12. syyskuuta Samokovissa, Bulgariassa. Panokset ovat kovat: turnauksen kaksi parasta joukkuetta nousee ensi kaudeksi B-divisioonaan. Suomen joukkue lähtee kisoihin uudistuneena, valmistautuneena ja kirkas tavoite mielessään.

Näytä lisää vastaavia