Pyrintö jyrää Baltian liigassa, nyt kaatui Norrköping

12.11.2013 20:45 Tampereen Pyrintö ylsi kolmanteen kotivoittoonsa kolmannessa Baltian liigan ottelussaan pyörittelemällä ruotsalaista Norrköping Dolphinsia 78–65 (31–31). Dolphins pysytteli kolme jaksoa tuntumassa kaukoheitoillaan Pyrinnön tuskaillessa korintekonsa kanssa, kunnes ”Punakone” pääsi viimein jylläämään päätösjaksolla.

Kapteeni Lehto iski jälleen: 20 pistettä, viisi syöttöä, seitsemän riistoa!

Pieti Poikola kiitteli oman joukkueensa ratkaisuvalmiutta. Kuvat: Timo Kiviranta/Vastavaloon.com.

Hyökkäyspelaaminen oli Pyrinnölle tervanjuontia ottelun avauspuolikkaalla. Kun tamperelaisten kolmoset eivät uponneet ja kotijoukkue ei päässyt juoksemaan nopeita hyökkäyksiä, ei jalka noussut puolustuksessakaan ja Dolphins pääsi ampumaan muutamia kertoja kaaren takaa tyhjiin.

 

Pierre Hampton ja Edgars Jeromanovs upottivat avauspuoliskolla kaksi kolmosta mieheen, ja tauolle lähdettiin tasalukemissa 31–31.

 

Pyrintö pysytteli loisto-ottelun pelanneen Antero Lehdon (20/0/5 syöttöä/7 riistoa) onnistumisilla hienoisessa johdossa kolmannella jaksolla. Lopulta kotijoukkueen karkumatkan käynnistäjäksi ilmoittautui 19-vuotias Topias Palmi, joka käynnisti perättäisillä koreillaan 9-0-kiskaisun.

 

Palmin starttaaman karkumatkan seurauksena Dolphinsin selkäranka katkesi ja Pyrintö kuittasi Korisliigan ja Baltian liigan ottelut yhteen laskien 12. perättäisen voittonsa.

 

Poikola: ”Onnistuimme ottamaan itseämme niskasta kiinni”

 

Voitokkaan Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola oli pelin tauottua mietteliäs arvioidessaan paitsi joukkueensa avauspuoliskon esitystä, myös pelin ratkaisua.

 

– Jostain syystä olimme huonolla jalalla liikkeellä ensimmäisellä puoliskolla. Passivoiduimme ja jäimme hyökkäyspäässä turhan paljon hyppyheittojoukkueeksi. Monesti tuollainen kurssi on vaikea kääntää, mutta onnistuimme ottamaan itseämme niskasta kiinni, Poikola mietti.

 

– Viisikko Antti Nikkilä-BJ Raymond-Topias Palmi-Antero Lehto-Ville Pekkola ei ole pelannut meillä varmaan kertaakaan, mutta pystyi nyt kääntämään meille ottelun voitoksi. Tämä kertoo joukkueemme tasosta.

 

Pyrintö pelaa seuraavan kerran Korisliigaa lauantaina, jolloin tamperelaiset matkustavat Loimaalle kohtaamaan ”arkkivihollisensa” Nilan Bisonsin. Pyrintö ja Bisons ovat tällä hetkellä Korisliigan ainoat tappiottomat joukkueet.

 

– Kieltämättä hyvä joukkue sytyttää toisen hyvän joukkueen. Meillä on ollut aika moni voitto selvillä jo ensimmäisen jakson jälkeen, mutta lauantaina pitää pystyä parhaaseen suoritukseen, Poikola ennakoi.

 

Tampereen Pyrintö – Norrköping Dolphins 78–65 (14–16, 31–31, 50–47), Baltian liigaa, Tampere 12.11.2013

Pyrintö: Antero Lehto 20/0/5 syöttöä/7 riistoa, Kelvin Lewis 15/3, Topias Palmi 13/4, Damon Williams 8/5/4 syöttöä, Antti Nikkilä 7/8, Benjamin Raymond 6/8, Petri Heinonen 4/2, Osku Heinonen 3/2, Yannick Anzuluni 2/2, Ville Pekkola 0/1, Henri Välimaa 0/0.

Norrköping:
Pierre Hampton 19/5, Edgars Jeromanovs 12/5/5 syöttöä, Jan Tomanec 10/7, Joakim Kjellbom 9/13.

 

Ottelutilastot: Pyrintö – Norrköping

Asiat

 
10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

10.6.2026 09:51 Suomalaiset ulkomailla

Jukka Toijala jatkaa Yokohaman valmennusjohdossa

Viimeisen kahden kauden ajan Lassi Tuovin oikeana kätenä Yokohama B-Corsairsin valmennusjohdossa toiminut Jukka Toijala, 54, on allekirjoittanut tulevaa kautta koskevan jatkosopimuksen. Tuovi ja Toijala jatkavat japanilaisseuran valmentajina myös kaudella 2026–2027.

10.6.2026 08:45 Susiladies

Naisten EM-kotikisoihin 2027 haetaan tapahtumalähettiläitä

Kesäkuussa 2027 Espoossa pelattaviin naisten koripallon EM-kotikisoihin haetaan nyt tapahtumalähettiläitä eri puolilta maata.

9.6.2026 15:46 Lastenvalmennusverkosto

Haku avoinna Lastenvalmennusverkostoon 2026-2027

Lastenvalmennusverkosto on Suomen Koripalloliiton ja Kolmen Kampuksen Urheiluopiston järjestämä täydennyskoulutusohjelma suomalaisen lasten valmennuksen kehittämiseksi ja arkisen seuratoiminnan auttamiseksi.

9.6.2026 13:00 Susijengi

Susijengin Open Gym pyörähtänyt käyntiin 42 pelaajan kutsulistalla

Kolmanteen MM-karsintaikkunaan valmistautuvan Susijengin kesä on täydessä käynnissä. Päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on lähettänyt 42 pelaajalle kutsun alkukesän perinteiseen Open Gym -leiritykseen, jossa eturivin pelaajat niin kotimaasta, Euroopan ammattilaiskentiltä kuin Atlantin takaakin kerääntyvät yhteen.

9.6.2026 10:09 Susiladies

Henna Sandvikin uusi osoite on Belgian pääsarjan Phantoms Boom

Tapiolan Hongan kasvatti Henna Sandvik, 23, pelaa ensi kaudella Belgian pääsarjan Phantoms Boomissa. Sandvik pelasi neljä edellistä kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa, jossa hän edusti ensimmäiset kolme kautta Indianaa ja viimeisen Wyomingia.

8.6.2026 22:41 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salinin Estudiantesille kirvelevä finaalitappio

Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

8.6.2026 10:27 Pyörätuolikoripallo

Sini Paukkeri valloittaa Italian kenttiä – Pyörätuolikoripalloilijan arki on täynnä työtä ja tavoitteita

Firenzen historiallinen kaupunki on tullut tutuksi suomalaiselle pyörätuolikoripalloilija Sini Paukkerille. Italiassa, jossa lajin taso on maailman huippua, päivät rytmittyvät kovan treenin, opintojen ja kulttuuristen sopeutumisten ympärille.

5.6.2026 19:11 3x3

3x3-maajoukkuetoiminta käyntiin – EM-karsinnat Košicessa jo ensi viikolla

Naisten ja miesten 3x3-maajoukkueet ovat aloittaneet yhteisen valmistautumisensa kohti kesän kansainvälisiä haasteita, ja edessä ovat EM-karsinnat Slovakian Košicessa 13.–14. kesäkuuta.

Näytä lisää vastaavia