Pyrintö kasvatti johtoaan Baltian liigan lohkokärjessä

11.12.2013 Baltian liigan avaustappionsa viime viikolla Norrköping Dolphinsia vastaan kokenut Tampereen Pyrintö palasi voittokantaan tyylikkäästi löylyttämällä Tallinnan Kalevia vieraskentällä 69–95 (29–55). Voitto oli tamperelaisille Baltian liigassa seitsemäs kahdeksassa ottelussa ja joukkue jatkaa lohkonsa ylivoimaisena ykkösenä.

Damon Williams kurkotteli Pyrinnölle levypalloja Tallinnassa. Kuva: Timo Kiviranta/Vastavaloon.com.

Pyrintö ei aikaillut karatessaan tallinnalaisilta, vaan venytti jo avausjakson loppuun mennessä tasapainoisella joukkuepelillään eron 14 pisteeseen (15–29). Kalev väläytteli osaamistaan vielä hetkellisesti toisen jakson alussa, kunnes Pyrintö katkaisi kotijoukkueen pyristelyt nopealla 11-0-karkumatkallaan.

 

Tamperelaiset siirtyivät tauolle 29–55-johdossa upotettuaan pelin avauspuoliskolla kakkosensa 52% ja kolmosensa 80% tarkkuudella. Pyrinnön ote ei hellittänyt toisellakaan puoliajalla, vaan 26 pisteen marginaali säilyi loppuun asti.

 

– Puolustimme ensimmäiset 20 minuuttia todella hyvin ja saimme tarvittavan eron jo puoliaikaan mennessä. Heitimme tänään hyvin Kalevin paikkaa vastaan ja pelasimme muutenkin kypsän ottelun, kiitteli Pyrinnön apuvalmentaja Artem Khvorost.

 

Pyrinnön pisteykkösenä kunnostautui hyvässä heitossa ollut Osku Heinonen (21/2), joka säkitti kaikki neljä kolmosyritystään. Vireessä olivat myös Antero Lehto (17/2/4 syöttöä), Damon Williams (9/13), Kelvin Lewis (13/2) ja BJ Raymond (11/5).

 

Pyrintö pelaa vielä yhden Baltian liigan ottelun ennen joulutaukoa. Tamperelaiset isännöivät sunnuntaina Pyynikillä TYCO Raplaa.

 

 
Ottelutilastot: Kalev – Pyrintö
 

Asiat

 
15.10.2025 13:55 Koripalloliitto

Korismies ja kuvittaja Antti Kyrölle koris on silmäkarkkia

Koripalloliiton tuoreen strategian kuvittanut Antti Kyrö piilottaa muihinkin suunnittelutöihinsä korisviittauksia.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

14.10.2025 08:06 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuerin Galatasaray voittoon Euroliigassa – kovia Susiladies-suorituksia läpi Euroopan

Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.

13.10.2025 22:00 Miesten I divisioona A

Divarikatsaus - Viikko 41

Aikuisten divareissa ennakkosuosikit pitivät pintansa ensimmäisellä kierroksella. Paikalliskamppailu Jyväskylässä veti paikalle 1235 katsojaa.

13.10.2025 17:30 Koripalloliitto

Suomen Koripalloliiton uusi strategia julkaistu – yhteinen suunta vie kohti vahvempaa suomikorista

Suomen Koripalloliiton uusi, rullaava strategia on julkaistu. Uudistettu strategia toimii koko koripalloyhteisön suunnannäyttäjänä ja käytännön työn tukena – rakentuen yhteiseen tahtotilaan kasvattaa ja kehittää lajia kaikilla tasoilla.

13.10.2025 13:00 Pääjuttu

Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen avattu, Joonas Iisalo esiintymään

Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on avattu ja ensimmäinen esiintyjä on selvillä, kun Joonas Iisalo on vahvistanut tulevansa mukaan.

Näytä lisää vastaavia