Pyrintö pelaa lohkovoitosta Baltian liigassa

11.2.2014 Tampereen Pyrinnön runkosarjaurakka Baltian liigassa kiertyy umpeen tiistaina ja keskiviikkona, kun alkulohkonsa ylivoimainen ykkösjoukkue pelaa perättäiset ottelut Latvian liigan ykköstä ja kakkosta vastaan. Voittamalla otteluistaan edes toisen Pyrintö varmistaa lohkovoiton.

Antero Lehdon Pyrintö voi varmistaa Baltian liigan lohkovoiton yhdellä voitolla. Kuva: Matti O. Koskinen.

Pyrintö-luotsi Pieti Poikola painottaa, että kyseessä ei ole hupireissu. Vaikka Pyrinnön edelliset kohtaamiset latvialaisia vastaan päättyivät tamperelaisvoittoihin, Jekabpils ja Valmiera ovat varteenotettavia vastustajia.

 

– Yhdellä voitolla varmistaisimme lohkovoiton ja kaksi voittoa antaisi mahdollisuuden tapella koko runkosarjan ykkössijasta huomioiden myös muut lohkot, Poikola painottaa.

 

– Sekä Valmieralla että Jekabpilsillä on kokoa ja fyysisyyttä. Ja kumpikin joukkue pelaa palloa organisoidusti sisään joko palloscreeneistä tai post-tilanteista. Näissä pelissä on erityishuomio levypallopelaamisessa sekä solidissa peruspuolustamisessa. Kuten tuttua, pehmeällä pelillä ei Baltiassa pistepussi ropise.

 

Valmiera on vahvistunut edellisen Pyrintö-kohtaamisen jälkeen Italian Serie A:ssa pelanneella Ernest Kalvella ja Riiassa Eurocupia pelanneella Iljins Viktorsilla. Joukkueen johtotähti on monipuolinen Janis Kaufmanis, joka on takonut Baltian liigassa 19,6 pistettä ottelua kohden.

 

Jekabpilsin iskunyrkin muodostavat viime kaudella Vilppaassa pelannut Troy Barnies sekä Rinald Sirsnins ja Cameron Runders.

 

Valmiera ja Pyrintö kohtaavat tiistaina 11.2. klo 18:30. Jekabpils isännöi Pyrintöä keskiviikkona 12.2. klo 19:30.

 

Lisätietoja: Pyrinnön ennakko

Asiat

 
4.7.2025 11:14 Susijengi

Puola saapuu Sochanin johdolla Susijengiä vastaan elokuussa

Syyskesän EM-kisojen neljäs isäntämaa Puola on kutsunut jalkeille 19 miehen kokoisen leiritysryhmän, jonka ykkösnyrkin muodostavat San Antonio Spursin Jeremy Sochan, joukkueen pitkäaikainen kulmakivi Mateusz Ponitka ja 215-senttinen Aleksander Balcerowski. Susijengi isännöi Puolaa torstaina 21.8. Espoo Metro Areenalla EM-kenraaliharjoituksessaan.

4.7.2025 09:29 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsellä hieno kausi kirvelevästä lopusta huolimatta

Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.

3.7.2025 11:42 Susijengi

Mikael Jantunen Euroliigan mestari Fenerbahcen riveihin

Viime vuosina Paris Basketballin niin Ranskan liigan, Ranskan cupin kuin Eurocupinkin mestaruuksiin johdattanut Susijengin kulmakivi Mikael Jantunen, 204 cm ja 25 vuotta, siirtyy kaksivuotisella sopimuksella hallitsevan Euroliigan mestarin ja Turkin mestarin, istanbulilaisen Fenerbahcen paitaan.

2.7.2025 10:24 Susijengi

Miesten universiadileiritys käyntiin neljäntoista pelaajan ringillä

Suomen miesten universiadimaajoukkue aloittaa tänään keskiviikkona valmistautumisensa Saksan Rein-Ruhrin alueella heinäkuun jälkipuoliskolla pelattaviin kesäuniversiadeihin. Päävalmentaja Anton Mirolybov luonnehtii tämän kesän universiadiryhmää nykyaikaista tempokoripalloa pelaavaksi sisukkaaksi joukoksi, joka hakee paikkaa kahdeksan joukosta.

1.7.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Hartwall Sport nostattaa koripallon EM-kisahuumaa: kauppoihin rajattu erä Susijengin urheilujuomaa

Susijengin kumppani Hartwall Sport tuo kauppoihin koripallon EM-kisojen kunniaksi rajatun erän uutta urheilujuomaa. Hartwall Sport Persikka Limited Edition -juomalla halutaan tukea yhä useamman mahdollisuutta harrastaa, sillä jokaisesta myydystä pullosta lahjoitetaan 5 senttiä vähävaraisten perheiden lasten harrastustoimintaan.

1.7.2025 09:11 Nuorten PM-kilpailut

Kisakallion 16-vuotiaiden PM-kisat käynnistyvät tiistaina

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien Pohjoismaiden mestaruuskisat pelataan Kisakallion Susi Training Centerissä 1.-6.7.2025. Otteluita voi saapua katsomaan paikan päälle ja ne ovat myös katsottavissa KorisTV:ltä.

1.7.2025 08:24 Lisenssit

Koriskauden 2025-26 lisenssit myynnissä

Koripallokausi 2025-26 käynnistyy virallisesti 1.7.2025 ja samalla on käynnistynyt uuden kauden lisenssien myynti. Myös edustusoikeuksien siirtojen palvelu on jälleen avattu. Lisenssikauppa, rinnakkaisedustusoikeuden ostopalvelu sekä edustusoikeuden siirron palvelu ovat tarjolla sekä suomeksi että englanniksi. 

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

28.6.2025 15:51 Susijengi

Olivier Nkamhouan ura jatkuu Italian pääsarjassa

Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.

27.6.2025 20:36 Suomalaiset ulkomailla

Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München Saksan Bundesliigan mestaruuteen

Viime vuosina Saksan maajoukkueen peräsimessä historiaa tehnyt Gordon Herbert, 66, jatkaa menestysputkeaan. Herbertin valmentama Bayern München huipensi kautensa mestaruuteen päihittämällä torstai-iltana Saksan Bundesliigan viidennessä finaaliottelussa Ulmin 81–77 (48–41). Joukkueen apuvalmentajana toimi Gordon Herbertin poika Daniel Herbert.

Näytä lisää vastaavia