2.10.2006 Korisliigan tamperelaisjoukkue Pyrintö on saanut voimaa ja pituutta korinsa alle. Viimeistä palasta palapeliinsä etsinyt Pyrintö on kiinnittänyt ryhmäänsä 205-senttisen ja 110-kiloisen Dennis Mimsin.
Nykyisin 26-vuotias Mims vietti yliopistourastaan kolme vuotta Virginia Techissä NCAA I divisioonassa ja viimeisen vuotensa pienessä NAIA-sarjassa pelaavassa Indiana University of Pennsylvaniassa.
Ammattilaisurallaan Mims on ehtinyt pelata Euroopan puolella Italiassa, Turkissa, Puolassa, Englannissa ja Portugalissa.
Valmentaja Jarmo Laitinen uskoo Mimsin istuvan hyvin alkaneen kauden Pyrintöön.
- Dennis on enemmän puolustus- ja levypallopelaaja sekä heitontorjuja kuin taitava hyökkääjä, mutta hän kuitenkin nopea ja urheilullinen kaveri. Vaikka kokoa löytyy, hän pystyy silti juoksemaan hyvin mukana nopeissa, kertoi Laitinen joukkueen nettisivuilla.
Viime kaudella KTP Basketin riveissä nähty Joe Nixon on saapunut vahvistamaan Porvoon Tarmoa. Nixon ennätti debytoida jo Tarmon voitokkaassa sarja-avauksessa Korihaita vastaan.
193-senttinen Nixon tehtaili KTP-paidassa viime kaudella pelaamassaan 34 ottelussa 18,9 pistettä ja poimi 5,2 levypalloa.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.