Pyrintö tyrmäsi LrNMKY:n

21.2.2010 Korisliigassa kakkosena oleva Tampereen Pyrintö tyrmäsi sunnuntaina kotipelissään Lappeenrannan NMKY:n pistein 87-59 (48-13). Tyrmäys oli nopea ja totaalinen, kun Pyrintö voitti ensimmäisen kymmenminuuttisen 26-7 ja vartin pelin jälkeen taululla oli 35-8 -tilanne.

Chris Hester teki avauspuoliskolla Pyrinnölle 25 pistettä, eikä enempää tarvittu Lappeenrannan murskaamiseen.

Isaac Spencer ja KTP voittivat neljännen peräkkäisen pelinsä hakemalla vieraspisteet Uudestakaupungista. Kuvat: Francois Perthuis & Kai Kilappa.

Kun LrNMKY teki puoliaikaan mennessä ennätyksellisesti vain 13 pistettä ja eroa oli tuolloin jo 35 pistettä, ei voitosta pelattu enää toisella puolikkaalla.

- Olimme alussa erittäin hyviä. Puolustimme aggressiivisesti, noudatimme hyvin pelikonseptiamme ja pääsimme juoksemaan avoimella kentällä, tiiviisti ratkaisut Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.

Chris Hester teki Pyrinnölle jo taukoon mennessä peräti 25 pistettä, mutta huilasi loppupelissä niin, että päätyi 26 pisteeseen. Damon Williams heitti 15 pistettä.

Vaisuista vieraista pääsi kaksinumeroisiin pisteisiin vain J'son Stamper 18 pisteellä, joiden lisäksi hän keräsi 16 levypalloa.

KTP haki pisteet Uudestakaupungista

KTP-Basket käänsi Uudessakaupungissa tasaisen pelin Korihaita vastaan lopussa edukseen 90-78 (41-40) -tuloksella.

Korihait johti peliä suurimman osan ajasta. Ratkaisu tapahtui viimeisellä jaksolla, jonka puolivälissä Korihailla oli 70-69 -kotijohto. KTP karkasi voittoon vietyään seuraavat kolme minuuttia 14-2.

Isaac Spencer heitti KTP:lle 22 pistettä ja Ian Young 18.

Korihaiden tehokkaimpia olivat Josh Gonner 21:llä ja Arizona Reid 18 pisteellä.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

Näytä lisää vastaavia