14.12.2014 Tampereen Pyrintö kapuaa tasaisen varmasti kohti Korisliigan keskikastia, ja pois putoamistaistelusta. Sunnuntain kierroksen ainoassa ottelussa tamperelaiset kävivät ryöstöretkellä Hyvinkäällä, jossa kotijoukkue Ponteva joutui luopumaan sarjapisteistä lukemin 69-62 (38-31).
Ilpo Rantasen luotsaama Tampereen Pyrintö otti sunnuntaina jo neljännen perättäisen voittonsa Korisliigassa, kun se kaatoi HyPon. Kuva: Francois Perthuis
Sunnuntain Korisliiga-kierroksen ainoa ottelu Hyvinkään Martinhallissa tarjosi viihdyttävää ja tasaisesti aaltoilevaa koripalloa, jossa vierailija Pyrintö oli lopulta askeleen verran kotijoukkuetta edellä.
Avauskymmenyksen lukemin 22-12 vieneet tamperelaiset olivat kotijoukkuetta selvästi pirteämmällä jalalla liikkeellä ensimmäisellä puolikkaalla, mutta puoliajan 38-31 -tilanteen jälkeen HyPo löysi uuden vaihteen ja kävi kertaalleen johdossa kolmannen jakson puolen välin tienoilla.
Lohtu jäi kuitenkin lopulta laihaksi. Vierasjoukkueen nykäistyä seitsemän pisteen eron päätösneljännekselle lähdettäessä, ei HyPo hyvästä yrityksestä huolimatta saanut kunnollista kiriä aikaiseksi viimeisen kymmenminuuttisen aikana. Sarjapisteet Pyrinnön bussin mukana Tampereelle, ja vierailijoille jo neljäs perättäinen voitto Korisliigassa.
Tamperelaisten tehokkaimpina sunnuntain ottelussa esiintyivät vahvaa syksyä pelaava Jessica Schroll (20 pistettä/4 syöttöä), tupla-tuplan urakoinut Brittany Hedderson (12/11 levypalloa/3 riistoa) ja Pyrinnön hyökkäystä jälleen kerran varmasti pyörittänyt Meral Bedretdin (13/7/2 syöttöä/3 riistoa).
HyPon tehokkain oli totutusti Taru Tuukkanen. Sentterin tilastoriviksi muodostui Martinhallin illassa todella vakuuttava 17 pistettä, 24 levypalloa, 6 syöttöä, 2 riistoa ja 2 torjuntaa. Tuukkasta tehokkaimmin tukivat 19-vuotias sentteri Moona Hämäläinen (10/5) ja laituri Titta-Riina Lepistö (9/6).
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.