Rautasalo ja Uotila jatkosopimukseen KTP:n kanssa

30.3.2020 09:42 Korisliigan KTP-Basket on solminut jatkosopimukset nuorisokaartiin kuuluneiden Markus Rautasalon ja Emil Uotilan kanssa jatkosopimukset.

Pelintekijän tontilla viihtyvän Markus Rautasalon vyöllä on 54 Korisliiga-ottelua. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

19-vuotias Markus Rautasalo on Munkkiniemen Kisapoikien kasvatti. Korisliiga-pelejä hänellä on tilillään jo 54 ja divisioonaotteluja 1A:ssa ja B:ssä yhteensä 89. Päättyneellä kaudella Rautasalo pelasi liigaa KTP:ssa ja divaria MuKissa. Päättyneellä kaudella Rautasalo viimeisteli 1,8 pistettä ottelua kohden.

– KTP:ssa minunkin asioitani on hoidettu hyvin, ja tuntuu hyvältä saada jatkaa tutussa ympäristössä. Nälkää on, kun viime kausi jäi yllättävästi kesken. Vanhat rasituksetkin on saanut purettua, kun on ollut tätä pakkolepoa, Rautasalo kertoo seuran nettisivuilla.

Niin ikään 19-vuotias Emil Uotila ja Rautasalon tavoin MuKi-kasvatti, joka pelasi viime kaudella Korisliigan lisäksi divaria kasvattajaseurassaan. Uotila heitti debyyttikaudellaan 2,5 pistettä kotkalaisjoukkueelle.

Kulunut kausi oli Emil Uotilalle ensimmäinen Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Kulunut kausi oli Emil Uotilalle ensimmäinen Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

– Jo ensimmäinen vuosi oli hyväksi opiksi. Pääsin KTP:n mukana hyvään treeniin, ja MuKissa sitten tuli paljon vastuuta. Toivottavasti jo ensi kaudella – koska se sitten alkaakin – saan enemmän mahdollisuuksia pelaavassa liigarotaatiossa, Uotila kommentoi.

– Kasvunvaraa on vielä niin Rautasalolla kuin Uotilallakin. Emil varsinkin on sellainen myöhäisherännäinen, että on vielä vaikea arvioida, mitkä ovat hänen todelliset rajansa. Uskon kuitenkin, että Uotilasta on kasvamassa ainakin kovan luokan korisliigapelaaja, sanoo päävalmentaja Tomi Kaminen

Rautasalon sopimus on mallia 1+1. Uotilan sopimus on kaksivuotinen.

Asiat

 
25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

22.4.2025 12:10 Korisliiga

Korisliigan finaalien 2024-2025 erotuomarit valittu

26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

14.4.2025 20:27 Korisliiga

Helsinki Seagulls Korisliiga-finaaliin – Salon Vilpas kaatui suoraan neljässä ottelussa

Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

Näytä lisää vastaavia