9.6.2016 BC Nokia on kiinnittänyt ensimmäisen ulkomaalaisvahvistuksensa, kun Nokialle saapuu tulevaksi kaudeksi 194-senttinen RaAnthony ”Ray” Sanders Albanyn yliopistosta. 22-vuotias Sanders pelasi junior collegen jälkeen kaksi kautta Albanyssä. Sandersin sopimus on mallia 1+1, jossa seuralla on optio toisesta kaudesta.

Ensimmäisenä Albany-vuotenaan Sanders kirjautti keskiarvoikseen 9,7 pistettä, 4,6 levypalloa, 2,2 syöttöä ja 1,4 riistoa ottelua kohden. Kauden päätteeksi terrierimäinen Sanders valittiin America East All-Conference -kolmosviisikkoon ja All-Defensive-ykkösviisikkoon.
Seniorikaudellaan Sanders sai kunnian olla Albanyn kapteeni hänen nostaessa keskiarvonsa 12,1 pisteeseen, 4,3 levypalloon, 2,3 syöttöön ja 1,6 riistoon. Oivan kauden ansiosta Sanders pokkasi jälleen All-Defensive-viisikkopaikan ja valinnan All-Conference-ykkösviisikkoon.
- Ray on voittavasta ohjelmasta, puolustanut aina vastustajan parasta 1-3-pelipaikan pelaajaa ja myös tottunut kantamaan vastuuta levypallopelistä. Hyökkäyspäässä Ray pystyy monipuolisuutensa ansiosta jakamaan 2-3 pelipaikkoja yhtä hyvin Niko Mattilan, Henri Hirvikosken tai Eldar Skamon kanssa, kommentoi BC Nokian urheilutoimenjohtaja Ville Tuominen seuran tiedotteessa.
- Uskoisin, että hänestä tulee nokialaisten korisfanien toinen Albany-lähtöinen suosikkipelaaja Jamar Wilsonin ohella ja mikäli hommat sujuvat toivotusti, niin saamme nauttia Rayn suorituksista toisenkin kauden ajan.
22- vuotias takakentän moniosaaja on myös innoissaan sopimuksen syntymisestä.
- Ulkomailla pelaaminen on minulle ollut unelma ja kokemus, jonka voi saada vain kerran elämässä. Olen todella kiitollinen tästä mahdollisuudesta ja odotan innolla, että saan jalkani Suomen kamaralle, Sanders kertoo.
- Tuon joukkueeseen kovuutta, puolustusta ja skorausvoimaa. Teen myös paljon pieniä asioita, joita monet eivät huomaa, kuten syöksyn irtopallojen perään ja puolustan vastustajan parasta pelaajaa.
BC Nokialla on pelaajasopimukset ensi kaudesta Sandersin lisäksi Eldar Skamon, Henri Hirvikosken, Niko Mattilan, Daniel Dolencin, Ville Haapojan ja Waltteri Mäkelän kanssa. Joukkuetta valmentaa Ilpo Rantanen.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.