Rodney Billups Kouvojen pelinrakentajaksi

29.11.2006 Korisliigassa pelaava Kouvot on hankkinut vahvistuksen takamiesosastoonsa. Tiistai-iltana ensimmäistä kertaa uuden joukkueensa kanssa harjoitellut Rodney Billups, 23, korvaa viime viikolla liikenneonnettomuudessa menehtyneen Chris Sandyn. Rodneyn isoveli on vuoden 2004 NBA–mestari ja finaalien MVP, tähtipelaaja Chauncey Billups.

178–senttinen Rodney Billups vapautui juuri NBA:n kehitysliigasta NBDL:stä. Viime kaudella hän pelasi Latvian pronssijoukkueessa BK Riikassa. Suomikin tuli Rodneylle ”tutuksi”, sillä hän kohtasi FIBA EuroCup Challenge -peleissä Lappeenrannan NMKY:n.  

Latvian liigassa Billups oli 6,3 syötöllään ja 3,1 riistollaan maan ykkönen molemmissa kategorioissa. Pistekeskiarvoksi tuli 8,9 ja levypallojakin vikkelälle takamiehelle tarttui käsiin 4,3 ottelua kohden. FIBA EuroCup Challengessa latvialaisjoukkueen ainoana ulkomaalaisvahvistuksena pelanneen Billupsin keskiarvot olivat 10,7 pistettä ja 3,7 syöttöä ja vähemmän mairittelevat 7,3 menetystä.  

Rodney Billups johdatti kaudella 2004-05 yliopistojoukkueensa Denverin konferenssinsa mestariksi tekemällä loppuottelussa 16 pistettä. Denverin kaikkien aikojen tilastoissa hän on yliopistonsa nelonen sekä syötöissä että riistoissa. Seniorikautensa keskiarvoikseen Billups tehtaili 10,2 pistettä ja 6,4 syöttöä. 

- Tiedän Suomen koripalloliigan olevan kovatasoinen, mutta energiallani ja rakkaudellani koripalloon uskon pystyväni auttamaan joukkuettani neljän parhaan joukkoon. Haluan voittaa otteluita sekä sitä, että joukkuekavereillani on pelatessa hauskaa. Joukkuehenki vaikuttaa olevan kohdallaan ja uskon saavani uusilta valmentajiltani eväitä kehittyäkseni vielä paremmaksi koripalloilijaksi, kommentoi Kouvojen harjoituksissa jo piipahtanut Billups ensivaikutelmiaan.

- Rodney joutuu tulemaan ikävään tilanteeseen, joten haluan antaa hänelle aikaa sopeutua joukkueeseemme ja pelitapaamme. Odotan häneltä ennen kaikkea johtajuutta pelikentälle ja uskon vahvasti, että hän pystyy sitä myös tuomaan, kertoi Kouvojen päävalmentaja Jukka Toijala yliopistossa johtamista opiskelleesta Billupsista. 

Kouvojen tuorein ulkomaalaisvahvistus pelaa jo helsinkiläistä ToPoa vastaan keskiviikkona, mikäli kansainvälinen pelilupa saapuu ennen ottelua.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

22.4.2025 12:10 Korisliiga

Korisliigan finaalien 2024-2025 erotuomarit valittu

26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

14.4.2025 20:27 Korisliiga

Helsinki Seagulls Korisliiga-finaaliin – Salon Vilpas kaatui suoraan neljässä ottelussa

Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

11.4.2025 20:17 Korisliiga

Seagulls vei sarjan katkolle – Vilpas kaatui isolla piste-erolla

Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.

10.4.2025 10:14 Korisliiga

Kouvot ja Rasmus Lindberg jatkosopimukseen

Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.

9.4.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki käänsi toisen välieräottelun vierasvoitoksi Katajan vahvasta alusta huolimatta

Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.

Näytä lisää vastaavia