2.9.2011 Los Angeles Lakersin puolustusekspertti Ron Artestin, 31, syyskuun alkuun kaavailtu vierailu Suomeen ja liiganousija Loimaa Bisonsiin siirtyy syksymmälle. USA:n Tanssii Tähtien Kanssa -kilpailuun osallistuva Artest on sopinut saapuvansa Suomeen heti, kun kilpailu on saatu päätökseen.

Ron Artestin Suomen vierailu siirtyy syksymmälle. Kuva: NBA Photos / Getty Images.
Artestin oli alun perin tarkoitus pelata Bisonsien paidassa kolme ottelua ensi viikolla. Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan kohtaamiset oli lyöty lukkoon jo aiemmin, ja Bisonsin tarkoituksena oli julkaista ottelu Honka Akatemiaa vastaan tänään perjantaina. Artestin saapuminen Suomeen lykkääntyy kuitenkin USA:n Tanssii Tähtien Kanssa -kilpailun johdosta.
– Minulle tarjoutui mahdollisuus hankkia iso summa rahaa lasten syöpätutkimuksiin tanssiohjelman kautta. Oma tyttäreni on parantunut syövästä ja asia on minulle todella tärkeä. Olen tulossa Suomeen heti kisan jälkeen, tehdään silloin ottelusta entistä paremmat, viestittää Artest.
Loimaa Bisonsin urheilutoimenjohtaja Aleksi Valavuori kertoo, että Artestin tähdittämille otteluille etsitään nyt uudet päivät.
– Maailmantähtien kanssa on syytä varautua aina muutamaan muuttujaan. Ron on jenkeissä supertähti ja ymmärrän tilanteen varsin hyvin. Nyt keskitytään hurraamaan Suomea EM-kisoissa ja järjestetään kalenteriin uudet päivät, selvittää Valavuori Bisonsin lehdistötiedotteessa.
Otteluiden lipunmyynti suljetaan toistaiseksi. Jo lunastetut liput käyvät tuleviin otteluihin normaalisti. Hankitut liput on myös mahdollista palauttaa ja rahat saa halutessaan takaisin. Uusista ottelupäivistä tiedotetaan heti, kun ne ovat selvillä.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.