27.4.2006 Roope Suonio jatkaa Team Componentassa 1-vuotisella sopimuksella. Juonikas pelintekijä voitti divarin syöttötilaston keskiarvolla 4.23 ja muutkin tehot olivat hyvät: 12.3 pistettä, 3.2 levypalloa ja 1.82 riistoa.
Suonion keskimääräinen peliaika päättyneellä kaudella oli 29.7 minuuttia ottelua kohden. Korisliigaan nousseella Team Componentalla on nyt koossa neljä pelaajasopimusta.
Pasi Pekkola ja Sami Syrjälä sopivat jatkostaan jo aikaisemmin, ja uutena miehenä on ryhmään liittynyt 22-vuotias heittävä takamies Jonne Räsänen. 190-senttinen Räsänen edusti päättyneellä kaudella Pussihukkia.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.