25.8.2012 Viime keväänä Suomen mestaruutta loimaalaisen Nilan Bisonsin kanssa juhlinut sentteri Ryan McDade, 31, tekee odotetun paluun ”biisonilaumaan” alkavaksi liigakaudeksi. Uutena miehenä Bisonsin takalinjoille liittyy Ilpo Pehkonen, 23.

Ryan McDade iskee donkkejaan Loimaan Liikuntahallin koreihin myös kaudella 2012/13.

Ilpo Pehkonen on Bisonsin tuorein värväys. Kuvat: Tytti Nuoramo.
201-senttinen McDade urakoi mestaruuteen päättyneellä kaudella 40 ottelua 27 minuutin, 11,5 pisteen, 8,1 levypallon ja 1,3 syötön ottelukohtaisilla keskiarvoilla. Ikitaistelija McDade pelaa parhaillaan Australian kakkosliigan finaaleita.
– Mahtavaa päästä takaisin biisonijengiin ja puolustamaan Suomen mestaruutta. Teimme viime kaudella suomalaista urheiluhistoriaa, mutta tulevalla kaudella olemme vielä parempia. Suomen mestaruuden lisäksi haluan voittaa Suomen Cupin, McDade tunnelmoi Bisonsin tiedotteessa.
McDade on edustanut Suomessa Bisonsin lisäksi KTP:ta (2009/10) ja Porvoon Tarmoa (2006/07). McDade on pelannut ammatikseen Suomen ja Australian lisäksi myös Espanjassa, Hollannissa, Ruotsissa ja Turkissa. Yliopistouransa aikana McDade edusti Northern Arizonaa.
Nilan Bisons hankki myös takalinjoilleen vahvistuksen, kun 23-vuotias, 181-senttinen ToPo-kasvatti Ilpo Pehkonen siirtyy Joensuusta Loimaalle. Finaaleissa Biisoneille taipuneen Katajan riveissä pelannut Pehkonen väänsi viime kaudella 44 ottelua 2,4 pisteen, yhden levypallon, 0,4 syötön ja 10,3 minuutin keskiarvoilla.
Pääsarjauransa aikana Pehkonen on edustanut Katajan (2009-12) lisäksi ToPoa (2006-09). Hän on pelannut yhteensä 51 nuorten maaottelua.
– Hienoa liittyä biisonilaumaan ja päästä osaksi loimaalaista korisbuumia. Greg Gibsonin pelifilosofia on mainio ja päivittäinen työnteko mm. Jeb Iveyn kanssa antaa loistavat mahdollisuudet kehittyä pelinrakentajan tontilla, Pehkonen tuumaa.
Nilan Bisonsin viime kevään mestarijoukkueen kaikki kolme amerikkalaispelaajaa Jeb Ivey, Martin Zeno ja Ryan McDade jatkavat. Suomalaisosastolla Bisonsilla on voimassa sopimukset Kimmo Muurisen, Mikko Koiviston, Matti Nuutisen, Ville Mäkäläisen, Ilpo Pehkosen ja Eero Aaltosen kanssa.
Bisonsin pelaajarinkiin kuuluu myös Santeri Latvala. Lisäksi neuvottelut Turkka Rikkosen ja Jani Kivisen kanssa jatkuvat. Joukkueeseen nostetaan kauden lähestyessä myös nuoria pelaajia hankkimaan kokemusta isoista ympyröistä.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.