Salmisen Solna voiton päässä Ruotsin finaalista

23.4.2008 Ruotsin koripalloliigassa on edetty välierävaiheen huipennukseen. Sundsvall Dragons ennätti jo lunastaa finaalipaikkansa voittamalla Södertäljen suoraan voitoin 3-0. Suomen maajoukkueen apuvalmentaja Pekka Salmisen luotsaama Solna Vikings johtaa omaa välieräsarjaansa mestaruutta puolustavaa Plannjaa vastaan 2-1. Seuraavassa myös muita suomalaissähkeitä Euroopasta.

Solna selviytyi välieriin pitkän kaavan kautta. Pekka Salmisen suojatit voittivat viidennessä ja ratkaisevassa puolivälierässä Öresundskraftin 80-75.

Välierissä Solna ja luulajalainen Plannja ovat pistäneet toisensa tiukoille. Solna voitti ensimmäisen koitoksen kotonaan 96-90, Plannja toisen 75-73 ja Solna taas kolmannen 88-69. Kolmannen välierän hahmo oli Pussihukkien paidassa viime kaudella nähty Bilal Salaam, joka tehtaili Solnalle 19 pistettä, poimi 12 levypalloa ja torjui kaksi heittoa.

- Kaksi ottelupalloa, toivottavasti pystymme hyödyntämään jo ensimmäisen. Plannjalla on nyt suuret paineet. Luulajassa on aina hieno tunnelma. Me yritämme nauttia siitä ja pelata kovaa, kuvailee Salminen tuntojaan Solnan nettisivuilla ennen neljättä välierää.

Kaksi edellistä kautta ToPoa kotoisessa Korisliigassa valmentanut Pekka Salminen luotsasi edellisen Solna-pestinsä aikana "viikingit" Ruotsin mestaruuteen vuonna 2003.

Möttölä ja Rannikko lepuuttavat kipeytyneitä koipiaan

Suomen maajoukkueen avainpelaajista kaksi on ollut sivussa viimeisistä seurajoukkueidensa otteluista, mutta yksi on palannut myös tositoimiin.

Tammikuun lopulla loukkaantunut Tuukka Kotti palasi Italian liigassa joukkueensa Rietin kokoonpanoon. Sormivammastaan toipunut Kotti pelasi pirteästi Pesarossa saalistaen 14 peliminuutissa neljä pistettä ja kaksi levypalloa. Rieti sai kuitenkin pelissä tuta 55-80-läksytyksen.

Tuoreimman ottelunsa Rieti hävisi vieraissa niukasti Upim Bolognalle 79-80 Kotin jäädessä tehomerkinnöittä seitsemässä peliminuutissaan. Rieti on hävinnyt neljä peräkkäistä ottelua ja menettänyt mahdollisuutensa Italian liigan pudotuspeleihin.

Sivussa tositoimista ovat sen sijaan olleet niin Hanno Möttölä kuin Teemu Rannikokin. Möttölä ravisteli Euroliigan ja Kreikan liigan rasituksia jaloistaan, kun hänen edustamansa Aris Thessaloniki pieksi Kreikan liigassa Egaleon 94-67. Ottelulla ei ollut myöskään Arikselle merkitystä, sillä se on varmistanut runkosarjan kolmossijansa. Edellisellä kierroksella Möttölä heitti seitsemän pistettä ja poimi kuusi levypalloa vajaassa 28 peliminuutissaan, kun Almeco kaatui kotikentällään lukemin 59-70.

Aris kohtaa runkosarjan päätöskierroksella paikallisvastustajansa PAOK Thessalonikin. Tuima derby on erityisen merkityksekäs perinteikkäälle PAOK:lle, sillä tappio saattaisi tietää sille putoamista sarjaporrasta alemmas.

Teemu Rannikko joutui uudelleen sairaslomalle kantapään aloitettua uudelleen vihoittelun. Rannikko oli kolme kuukautta sivussa, kun maajoukkuetähden kantapäästä repesi ja osaksi irtosi kantakalvo vuodenvaihteessa. Rannikko ennätti tehdä paluun ja olla venäläisjoukkueensa BC Himkin harjoituksissa kymmenen päivän ajan ennen kuin sairastupa kutsui uudelleen.

- Kantapää kipeytyi ja kun se alkoi turvotakin, pistimme pelin poikki. Aloitin liian aikaisin ja liian paljon. Nyt uutta sairaslomaa on jäljellä parisen viikkoa, kertoi Rannikko.

Sillä välin, kun Rannikko kuntouttaa jalkaansa, yrittää Himki raivata tiensä Venäjän liigan finaaliin. Himki sijoittui runkosarjassa toiseksi hävittyään 24 ottelustaan vain kaksi. Puolivälierien avauspelissä Himki kyykytti Lokomotiv Rostovin 92-74.

Mirolybovin kausi päätökseen

Italian kakkosliigassa Antti Nikkilän edustama Sassari valmistautuu jo pudotuspeleihin. Sassari on kahdessa viime pelissään voittanut kaksi varsin eri rytmistä kamppailua. Ensin se kukisti vauhtipelissä Verolin 119-81 ja perään asemataistelussa Casale Montefarraton 55-51. Veroli-pelissä Nikkilä saalisti tehot 8/6, Montefarratoa vastaan puolestaan 10/4.

Saksan kakkosliigassa suomalaisen Anton Mirolybovin ja hänen valmentamansa Hertenin kausi tuli päätökseen. Herten hävisi runkosarjan päätöspelinsä Stahnsdorfille vieraissa 73-78. Mirolybovin ohjeilla Herten voitti yhdeksästä viimeisestä pelistään peräti seitsemän. Se riitti nostamaan Hertenin sarjassa kuudenneksi kauden voittosuhteella 17-13. Mirolybov solmi jatkosopimuksen Hertenin kanssa jo maaliskuussa.

Espanjan kolmosliigassa Ville Kauniston Qalat Cajasol hävisi niukasti Riojalle vieraissa 64-65. Kaunisto kirjautti tililleen kymmenen pistettä ja yhdeksän levypalloa.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/

Asiat

 
12.5.2025 12:37 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen päävalmentajana

Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

2.5.2025 16:05 Korisliiga

Pyrintö ja Erik Muhonen sopimukseen

Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027. 

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

29.4.2025 16:06 Korisliiga

Topias Jokela siirtyy Pyrintöön

Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.

29.4.2025 10:00 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita Ruudun 3 kuukauden lahjakortti

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.

Näytä lisää vastaavia