Samu Kaaresvirta palaa Vilppaaseen

14.5.2009 Korisliigamiehistöään kokoava Salon Vilpas värväsi torstaina mieluisan paluumuuttajan miehistöönsä. Kausina 2001-2003 Vilppaan paidassa pelannut Samu Kaaresvirta palaa takaisin Salohallin tunnelmaan yksivuotisella sopimuksella. Viimeisen kuuden kauden ajan 192-senttinen heittokone on edustanut Korisliigan Kouvolan Kouvoja.

- Samu tuo nuoreen joukkueeseen kaivattua kokemuta ja johtajuutta. Uskon, että hyvänä kolmospyssynä hän sopeutuu erinomaisesti joukkueen pelitapaan. Todella mieluisa vahvistus, kiittelee kolmannen kautensa Vilppaan päävalmentajana jatkava Philip Dejworek.

28-vuotias laitahyökkääjä edusti Vilpasta 2000-luvun alkupuolella kahden kauden ajan. Paluu kotikonnuille kävi kuitenkin ajankohtaiseksi, kun kausi 2008/2009 muodostui Kouvojen kannalta pettymykseksi.

- Hieno runkosarja päättyi komeasti kakkossijaan, mutta pudotuspeleissä kohdattiin väärä joukkue. Tulikuuma Pyrintö vei meitä puhtaasi 3-0 ja kausi päättyi katkeraan pettymykseen. Kun kauden päätteeksi Vilpas teki komean paluun pääsarjaan, paluu kotiseudulle tuli ajankohtaiseksi, kertoo Kaaresvirta.

Kirvesmiehenä työskentelevä Kaarinan Uran kasvatti pelasi viime kaudella Kouvoissa reilut 22 minuuttia ottelua kohden 6,5 pisteen ja 1,9 levypallon keskiarvoilla. Parhaimmillaan mies oli kolmoskaaren takana, josta kertoo tarkkuusprosentti 37,9%. Kouvojen varakapteenina toiminut Kaaresvirta lähtee kesään intoa puhkuen.

- Kihlattu on kotoisin Salosta ja oma perhe ja sukulaiset Turusta. Tuli vaan kilometrit täyteen Kouvolassa. Turun seudulle on aina mukava palata, ja minulla on täällä paljon ystäviä entuudestaan. Toisaalta Vilppaan heittopeliin perustuva pelityyli houkuttaa, ja toivottavasti roolini tulee olemaan suurempi kuin Kouvolassa, Kaaresvirta pohtii.

Kouvoissa vietettyjen vuosien aikana Kaaresvirta on kerännyt hyvän valmennuksen turvin massaa sadan kilon rajapyykkiin asti. Alkava kausi on Kaaresvirran kymmenes pääsarjatasolla.

- Toivottavasti voin olla myös valmentaja Dejworekin apuna vastustajien scouttaamisessa. Mielestäni vahvuuksiani ovat heittopeli sekä kehittynyt puolustuspeli. Pystyn puolustamaan varsin monipuolisesti pelipaikkojen 1-4 pelaajia, toteaa Kaaresvirta.

Kaaresvirran lisäksi Vilpas on solminut tulevasta kaudesta sopimukset Roope Ahosen, Lauri Tiaisen, Tuomas Tenkasen, Jussi Savolaisen, Pekka Lammin, Sami Himbergin sekä päävalmentaja Philip Dejworekin kanssa. Neuvottelut uusien pelaajien kanssa jatkuvat jo tämän viikon aikana. Uusi harjoituskausi käynnistyy ensi viikon maanantaina.



Lisätietoja: http://www.salonvilpas.fi

Henkilöt

Asiat

 
25.11.2025 11:01 Korisliiga

Korihait tekee kokoonpanomuutoksia – Frank Champion ja Jamir Harris liittyvät haiparveen

Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

Näytä lisää vastaavia