23.3.2016 Miesten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona neljä ottelua, joista kolme päättyi kotivoittoihin. Seagulls kaatoi Kobrat lukemin 83-71 (43-28), Karhu kukisti Salon Vilppaan 76-70 (36-38) ja Kouvot nappasi voiton jatkoajan jälkeen KTP-Basketista 97-93 (46-36). Pyrintö haki voiton Nokialta luvuin 68-75 (33-31).

David Gonzalvezin Kouvot nappasi jatkoaikavoiton Kymenlaakson derbyssä. Kuva: Matti Koskinen.

Damon Williams johdatti Pyrinnön voittoon Nokialla.

Jason Conleyn Seagulls otti kotivoiton Kobrista...

Kuten myös Bojan Sarcevicin Karhu kotisalissaan Vilppaasta. Kuvat: Matti Koskinen, Francois Perthuis, Erkki Hautaviita.
Helsingissä kotijoukkue dominoi avauspuoliaikaa ja tauon jälkeen Kobrat virittelivät hienoista kiriä, mutta Seagulls ei luopunut johtoasemastaan, vaan piti johtonsa tarkemman heitto- ja vahvan levypallopelin (43-31) turvin.
- Yhteisen kommunikoinnin pitää toimia paremmin, tuli muutama kori nukahduksista. Ihan tyytyväinen täytyy olla, viimeinen kotipeli ja pelattiin suurin osa pelistä ihan mukiin menevästi, Seagulls-luotsi Mikko Larkas tuumi.
Jason Conley (17) ja James Sinclair (15) muodostivat isäntien tehoparin. Tuomas Viertola heitti vieraille 17 ja Dom Morris 16 pistettä.
Tasaisesti alkanut ottelu eteni hienoisesti Vilppaan komennossa puoliaikaan asti. Tauolta isännät palasivat kentälle kuitenkin sisuuntuneena ja ottelun toinen 20 minuuttinen oli kauhajokelaisten hallinnassa.
Alussa olimme hitaita ja pääsimme Vilppaan tekemään rauhassa omia asioita. Pieniä virheitä puolustuksessa, joista puhuimme tauolla, voittajien päävalmentaja Sami Toiviainen totesi.
Karhun tehomiehinä kunnostautuivat Cade Davis heittämällä 22 pistettä sekä Bojan Sarcevic 16 pisteellä ja kuudella syötöllä. Vilppaan ykköset olivat Sherman Gay (24/6) ja Monyea Pratt (12/11).
Kouvolassa isäntäjoukkue oli niskan päällä avauspuoliajan, mutta kotkalaisjoukkue ei antanut periksi, vaan nousi rinnalle Devonne Gilesin (30/10) johdolla. KTP oli kolmen pisteen johdossa vielä 10 sekuntia ennen loppua, mutta Kyle Shilohin onnistunut kolmonen toi Kouvot tasoihin.
Jatkoajalla KTP-Basket ei kyennyt käyttämään Kouvojen isojen miesten virhevaikeuksia hyväkseen, vaan sarjapisteet jäivät Kouvolaan.
Upea korisilta olisi voitto mennyt kummalle joukkueelle tahansa. Meidän piti laittaa peli pakettiin 17 minuutin kohdalla, mutta sen jälkeen Kotka sai hyvän runin ja pienen elon puoliajalle, Kouvojen päävalmentja Jyri Lehtonen kertoi.
Ville Kaunisto (24/12) nousi Kouvojen tehokkaimmaksi. Häntä säesti 19 pisteellä David Gonzalvez.
Nokian paikallisderbyn avauspuoliaika aaltoili puolelta toiselle, Pyrinnön karatessa johtoon avausneljänneksellä, jonka BC Nokia kuitenkin kiri nopeasti tasoihin ja lopulta ohi puoliaikaan mennessä. Toinen puoliaika oli kuitenkin vieraiden näytöstä Damon Williamsin (20/8) johdolla.
- Paikallismatsit ovat hienoja matseja! Olimme tiukassa pelissä henkisesti vahvoja ja pelaajamme pelasivat loppua kohden järkevästi, tamperelaisten päävalmentaja Ilkka Palviainen kehui.
Isäntien tehokkaimmat olivat Dragan Labovic (16/10) ja Vuk Malidzan (11/6/8 syöttöä).
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.