11.12.2023 20:24 Helsinki Seagulls taivutti Lahti Basketballin kirkkain luvuin ja otti lisää etumatkaa sarjataulukon kärjessä.
Rene Rougeau, Timo Heinonen ja Mar'Qualen Grant toivat Seagullsille jälleen voiton. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Helsinki Seagulls kohtasi kotikentällään Töölön kisahallissa Lahti Basketballin ja piti pisteet kotona reippaalla erolla 105–74. Niin ikään reipas ero on joukkueella myös sarjataulukon osalta, sillä Seagulls pitää miesten Korisliigan kärkipaikkaa kolmen voiton etumatkalla.
Voiton pääarkkitehteina työskentelivät tänään veteraanitähti Rene Rougeau ja hallitseva kuukauden pelaaja Mar'Qualen Grant. Rougeau keräsi tililleen 17 pistettä, 12 levypalloa ja kaksi torjuntaa, kun taas Grant pussitti 22 pistettä, jakoi kuusi syöttöä ja riisti kahdesti.
Lahden riveissä parhaat pistemiehet olivat 17 pistettä, yhdeksän levypalloa ja kolme torjuntaa tilastoinut James Padgett sekä juuri kentille palannut Erik Sajantila, jolle merkittiin 15 pistettä.
Sajantila ei peitellyt Ruudun haastattelussa turhautumistaan heikosti sujuneeseen otteluun vaan totesi:
– Olimme yksinkertaisesti huonoja tänään. Puolustuksemme on ollut huonoa koko kauden, ja niin kauan kuin se jatkuu, emme voita yhtäkään peliä. Perjantaina alkaa olla edessä vähän niin kuin pakkovoitto.
Lahti on sarjataulukossa parhaillaan viimeisellä sijalla ja kohtaa perjantaina tasapisteissä olevan haastajansa Bisons Loimaan.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.