2.12.2016 Paluun kotimaan pääsarjatasolle kymmenen vuoden poissaolon jälkeen tehnyt Susijengi-sentteri Gerald Lee Jr., 28, on valittu Korisliigan marraskuun pelaajaksi. 208-senttinen Uudenkaupungin Korihaiden kasvatti oli kuukauden kuudesta ottelustaan viisi voittaneen Seagullsin tukipilareita 17,6 pisteen ottelukohtaisella keskiarvollaan.

"Junnu Lee" vei nimiinsä Korisliigan marraskuun pelaajan tunnustuksen. Kuva: Francois Perthuis.
Lee nosteli 17,6 pisteen keskiarvonsa henkeäsalpaavalla 71,7% kahden pisteen onnistumisprosentilla ja sivalsi vapaaheitoistaankin 66,7% pussin perukoille. Kuukauden tehokkaimmassa ottelussaan Lee rankaisi Kauhajoen Karhua 21 pisteellä.
Leen pistekeskiarvo on erityisen silmiinpistävä peliaikaan suhteutettuna. Leen ottelukohtainen peliaika oli 20,3 minuuttia ottelua kohden, mikä tarkoittaa huimaa 34,7 pisteen keskiarvoa 40 minuutin peliaikaan suhteutettuna.
Korisliigan pistetilastossa Lee viihtyy 13. sijalla 14,8 pisteen keskiarvollaan. Lee on samalla koko Korisliigan paras kotimainen korintekijä.
Lee on toinen tällä kaudella kuukauden pelaajaksi seppelöity Helsinki Seagullsin pelaaja. Lokakuussa Korisliigan kuukauden pelaajan palkinnon vei nimiinsä Raymond Cowels III.
Seagullsin kausi jatkuu sunnuntaina 4.12. Kouvolassa Kouvojen vieraana.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.