16.2.2023 09:08 Helsinki Seagullsin kaataessa kärkiottelussa Kauhajoen keskiviikon kierroksella Seagullsin Timo Heinonen saavutti 600 riiston rajapyykin. Antti Kanervo puolestaan antoi 700. koriin johtavan syötön.

Pallorosvo Heinonen. Kuva: Ville Vuorinen
Timo Heinosesta tuli historian kahdeksas pelaaja, joka ylsi 600 riistoon. Yhden ottelun ennätys Heinosella on viisi pallonrosvousta. Korisliigan kaikkien aikojen riistoykkönen on Gerald Lee Sr. 1145 riistollaan. Aktiivipelaajien ykkönen on kaikkien aikojen kakkonen: Bojan Sarceviciltä löytyy 919 riistoa.
Antti Kanervo puolestaan antoi 34. pelaajana kautta aikain 700. koriinjohtavan syöttönsä. Yhden ottelun passirekordi on Antilla seitsemän. Kaikkien aikojen syöttöykkönen on Sarcevic, joka on tarjoillut 2720 passia runkosarjassa. Aktiivipelaajissa top 10:iin mahtuu lisäksi Antto Nikkarinen (3.), Antero Lehto (5.) ja Tuomas Hirvonen (7.).
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.