Severi Kaukiainen jatkosopimukseen BC Kalev/Cramon kanssa

29.7.2025 17:49 Kotkalaisen Peli-Karhujen kasvatti Severi Kaukiainen, 185 cm ja 27 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Viron suurseuran BC Kalev/Cramon kanssa. Kaksi Viron mestaruutta ja kaksi Viron cup-mestaruutta voittanut Kaukiainen tähtää joukkueineen tulevalla kaudella Viron-Latvian liigan mestaruuteen ja FIBA Mestarien Liigan lohkovaiheeseen.

Severi Kaukiainen johtaa BC Kalev/Cramon jo kolmanteen kauteen. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

- Tosi hyvillä mielin sopimuksesta. BC Kalev/Cramo tuntuu ehdottomasti oikealta paikalta ja Tallinna toiselta kodilta. On ollut hienoa löytää paikka, jossa voi tuntua ulkomaalaisvahvistuksena olonsa niin kotoisaksi, Kaukiainen kommentoi.

Kaukiainen liittyi BC Kalev/Cramoon ensi kerran tammikuussa 2024 ja voitti heti ensimmäisenä Tallinnan-keväänään Viron cupin mestaruuden ja Viron liigan mestaruuden. Päättyneellä 2024-25-kaudella Kaukiainen joukkueineen haki uudelleen ”tuplakruunun”.

Lisämotivaatiota antaa joukkueen edelliset kaudet Viron ja Latvian yhteisliigassa, jossa Kaukiainen ja Kalev/Cramo hakivat 2024 hopeaa ja 2025 pronssia.

- Kalev/Cramon kanssa tavoitteet ovat sikäli selkeät, että vain voitot kelpaavat. Kansallista mestaruutta ja cupin mestaruutta lähdetään taas hakemaan, jonka lisäksi ehdottomasti lähdetään hakemaan hopean ja pronssin jatkeeksi Latvian-Viron-liigan kultamitalia, Kaukiainen linjaa.

- Kausi alkaa tuttuun tapaan FIBA:n Mestarien liigan karsinnoilla, joista tarkoitus on edetä lohkovaiheeseen. Joukkue on pysynyt pitkälti entisellään, joten hyvistä asetelmista päästään rakentamaan uutta kautta.

Kotkasta Kouvolaan, Kauhajoella kansalliseen eliittiin

Peli-Karhuissa koripallopolkunsa aloittanut ja KTP:n junioreissa teini-ikäisenä pelannut Kaukiainen debytoi Korisliigassa kaudella 2014–15 ja siirtyi 19-vuotiaana Kouvoihin suuremman peliajan ja vastuun perässä.

Kaukiainen haki Kouvojen kanssa SM-hopeaa keväällä 2019 ja teki läpimurtonsa Korisliigaan Kouvojen kanssa kaudella 2019–20, jolloin hän kirjautti joukkueelleen 8,8 pistettä, 4,0 syöttöä ja 2,1 levypalloa ottelua kohden.

Kouvoilta Kaukiaisen tie vei Kauhajoelle. Karhu Basketin kanssa viettäminään kausina Kaukiainen pelasi sekä Korisliigaa että FIBA Europe Cupia, voitti keväällä 2022 SM-kultaa ja keväällä 2023 SM-hopeaa sekä vei nimiinsä kauden parhaan kuudennen pelaajan palkinnon kahdesti ja Krisliigan MVP-palkinnon kerran.

Pelikaudella 2022–23 Kaukiainen urakoi Karhulle Korisliigassa 13,0 pistettä, 5,0 syöttöä ja 2,5 levypalloa ottelua kohden.

Syksyksi 2023 Kaukiainen siirtyi Kauhajoelta Slovakian mestarin Patrioti Levicen takalinjoille pelaamaan Slovakian kansallista liigaa ja FIBA Europe Cupia, jossa hän kunnostautui 12,6 pisteen, 4,8 syötön ja 2,2 levypallon ottelukohtaiset keskiarvot.

Kun Levicen kausi päättyi FIBA Europe Cupissa, Kaukiainen otti suunnakseen Tallinnan ja suurseura BC Kalev/Cramon, jossa hän on pelannut nyt puolentoista kauden ajan. Nuo kaudet ovat tuoneet Kaukiaisen palkintokaappiin kaksi Viron kansallista mestaruutta, kaksi Viron cupin mestaruutta, Viron-Latvian liigan hopea- ja pronssimitalit, kaksi Viron cupin finaalin MVP-palkintoa (2024, 2025) ja Viron finaalien MVP-palkinnon (2025).

Kaukiainen on pelannut urallaan viisi miesten maaottelua, kahdeksan haastajamaaottelua sekä 57 juniorimaaottelua. Kaukiainen kuului Susijengin kesän 2024 Valencian olympiakarsintaturnausjoukkueeseen.

Henkilöt

 
17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

6.10.2025 16:33 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua aloitti upeasti Italiassa

Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.

29.9.2025 11:33 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki riemuitsi Mestarien liigan lohkopaikasta – ”Hulluin peli missä olen ollut osallisena”

Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.

26.9.2025 21:06 Susijengi

Miikka Muurinen Euroliigan Partizan Belgradiin

Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.

26.9.2025 06:55 Susijengi

Aatu Kivimäen Patrioti Levice viime sekunnin heitolla FIBA:n Mestarien Liigaan

Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.

25.9.2025 07:10 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen loisti kaaren takaa, Fenerbahce Turkin Supercupin mestaruuteen

Viime vuosina runsaasti menestystä Paris Basketballissa nauttinut Mikael Jantunen ei aikaillut ensimmäisen pokaalinsa voittamista uuden joukkueensa Fenerbahcen riveissä. Jantunen nautiskeli 19 pistettä ja kaapi seitsemän levypalloa, kun Fenerbahce kaatoi kirjavien vaiheiden jälkeen Turkin Supercupin finaalissa Besiktasin pistein 85-83 (43-34).

22.9.2025 19:16 Susijengi

Alexander Madsen palaa Kreikan pääsarjaan

AEK Ateenaa kaudella 2022-23 edustanut Susijengin moninkertainen arvokisakävijä Alexander Madsen, 208 cm ja 30 vuotta, palaa Kreikkaan. Madsenin on värvännyt riveihinsä viime keväänä Kreikan liigan puolivälieriin yltänyt A.S. Karditsas, joka pelaa alkavalla kaudella myös FIBA:n Mestarien Liigaa.

Näytä lisää vastaavia