24.2.2011 17:23 Viimeiset kaksi ja puoli kautta ammattilaiskoripalloa Kreikan pääsarja A1 Ethnikissä pelannut maajoukkuelaituri Shawn Huff, 26, suuntaa loppukaudeksi Italiaan. 198-senttisen Huffin uusi työnantaja on Italian kakkosliiga LegaDuen jumbojoukkue Forli.

Shawn Huff siirtyy Kreikan liigasta Italian LegaDueen.

Huff viimeisteli kuluvalla kaudella Kreikassa 5,4 pistettä ja 3,2 levypalloa ottelua kohden. Kuvat: Ville Vuorinen ja Tomi Kaminen.
Erinomaisesti kauden aloittanut Kavala kamppaili joulun kynnyksellä pitkään A1 Ethnikin kolmannella sijalla perinteikkäiden Olympiakosin ja Panathinaikosin vanavedessä. Alkuvuoden 2011 aikana Kavalan kiito on kuitenkin hidastunut, ja joukkue on tippunut kolmannelta sijalta kuudenneksi.
- Kavalalla on ollut jonkin verran taloudellisia ongelmia viime aikoina, ja koin, että minun ei ollut enää järkevää jatkaa seurassa, Huff kertoo.
Huff siirtyy loppukaudeksi Tuukka Kotin ja Gerald Lee jr.:n seuraksi Italian kakkosliiga LegaDueen. Huffin uusi joukkue on kauden 21 ottelustaan vain neljä voittanut LegaDuen jumbojoukkue Forli, jonka tavoitteena yhdeksän jäljellä olevan runkosarjakierroksen aikana on varmistaa sarjapaikkansa kaudeksi 2011/12.
- Forlin päävalmentaja Nenad Vucinic on nähnyt minun pelaavan valmentaessaan Uuden-Seelannin maajoukkuetta. Uutta seuraa etsiessäni vaihtoehtoja oli muutamia, mutta tuntui parhaalta lähteä pelaamaan tutun valmentajan alaisuuteen joukkueeseen, jossa minulle on kaavailtu isoa roolia, Huff taustoittaa.
- Forli on selvästi sarjasijoitustaan parempi joukkue, jolla on ollut paljon pelaajavaihdoksia ja monta tasaista peliä, joista on tullut niukkoja tappioita. Uskon, että meillä on hyvät mahdollisuudet pysyä sarjassa.
Ensimmäisen kahden ammattilaiskautensa aikana vähille peliminuuteille jäänyt Huff ehti kuluvalla kaudella pelata BC Kavalan riveissä 17 ottelua 23,2 minuutin keskiarvolla. Joukkueensa aloitusviisikon pienen laiturin roolissa pelannut Huff viimeisteli 5,4 pistettä, 3,2 levypalloa ja 0,8 syöttöä ottelua kohden.
- Peliminuutteja tuli mukavasti koko kauden, mutta en usko, että pääsin omalle tasolleni ihan alkukauden pelien jälkeen. En saanut itsestäni välttämättä ihan kaikkea irti, Huff analysoi kulunutta kautta.
Elokuussa Suomen maajoukkuepaidassa Suomea EM-kisoihin taistelevan Huffin Kreikan ura jäi toistaiseksi kahden ja puolen kauden mittaiseksi. Valmistuttuaan Valparaison yliopistosta Yhdysvalloista keväällä 2008 Huff pelasi kauden 2008/09 vähillä minuuteilla Maroussissa ja viimeiset puolitoista kautta Kavalassa erityisesti puolustuspään roolipelaajana.
- Kreikan liigassa pelataan todella kovatasoista koripalloa. Joka joukkueessa oli vastassa sen tason pelaajia, että itsensä sai pistää likoon täysillä joka ilta.
Toisen polven koripalloilija Huff on pelannut miesten maajoukkueessa 88 ottelua 8,3 pisteen keskiarvolla.
Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.
NBA:ssa Utah Jazz voitti jatkoajan jälkeen Dallas Mavericksin 140-133. Lauri Markkanen oli hurjassa vireessä tilastoiden 33 pistettä, 16 levypalloa, 5 syöttöä ja 4 riistoa.
NBA:ssa nähtiin suomalaiskohtaaminen, kun Lauri Markkasen edustama Utah Jazz voitti Tuomas Iisalon päävalmentaman Memphis Grizzliesin 126-130. Markkanen heitti 26 pistettä ja noukki 9 levypalloa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon onnistujiin lukeutuvat Elina Aarnisalo, Meri Kanerva sekä Venla Ulander, joka keräsi yliopistouransa ennätyspisteet ja ensimmäisen tupla-tuplan.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa Olavi Suutela, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko.
Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.
NBA:ssa Utah Jazz nousi vahvan päätösjaksonsa turvin Brooklyn Netsin ohitse ja marssi 110-123 voittoon. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.