24.2.2011 17:23 Viimeiset kaksi ja puoli kautta ammattilaiskoripalloa Kreikan pääsarja A1 Ethnikissä pelannut maajoukkuelaituri Shawn Huff, 26, suuntaa loppukaudeksi Italiaan. 198-senttisen Huffin uusi työnantaja on Italian kakkosliiga LegaDuen jumbojoukkue Forli.

Shawn Huff siirtyy Kreikan liigasta Italian LegaDueen.

Huff viimeisteli kuluvalla kaudella Kreikassa 5,4 pistettä ja 3,2 levypalloa ottelua kohden. Kuvat: Ville Vuorinen ja Tomi Kaminen.
Erinomaisesti kauden aloittanut Kavala kamppaili joulun kynnyksellä pitkään A1 Ethnikin kolmannella sijalla perinteikkäiden Olympiakosin ja Panathinaikosin vanavedessä. Alkuvuoden 2011 aikana Kavalan kiito on kuitenkin hidastunut, ja joukkue on tippunut kolmannelta sijalta kuudenneksi.
- Kavalalla on ollut jonkin verran taloudellisia ongelmia viime aikoina, ja koin, että minun ei ollut enää järkevää jatkaa seurassa, Huff kertoo.
Huff siirtyy loppukaudeksi Tuukka Kotin ja Gerald Lee jr.:n seuraksi Italian kakkosliiga LegaDueen. Huffin uusi joukkue on kauden 21 ottelustaan vain neljä voittanut LegaDuen jumbojoukkue Forli, jonka tavoitteena yhdeksän jäljellä olevan runkosarjakierroksen aikana on varmistaa sarjapaikkansa kaudeksi 2011/12.
- Forlin päävalmentaja Nenad Vucinic on nähnyt minun pelaavan valmentaessaan Uuden-Seelannin maajoukkuetta. Uutta seuraa etsiessäni vaihtoehtoja oli muutamia, mutta tuntui parhaalta lähteä pelaamaan tutun valmentajan alaisuuteen joukkueeseen, jossa minulle on kaavailtu isoa roolia, Huff taustoittaa.
- Forli on selvästi sarjasijoitustaan parempi joukkue, jolla on ollut paljon pelaajavaihdoksia ja monta tasaista peliä, joista on tullut niukkoja tappioita. Uskon, että meillä on hyvät mahdollisuudet pysyä sarjassa.
Ensimmäisen kahden ammattilaiskautensa aikana vähille peliminuuteille jäänyt Huff ehti kuluvalla kaudella pelata BC Kavalan riveissä 17 ottelua 23,2 minuutin keskiarvolla. Joukkueensa aloitusviisikon pienen laiturin roolissa pelannut Huff viimeisteli 5,4 pistettä, 3,2 levypalloa ja 0,8 syöttöä ottelua kohden.
- Peliminuutteja tuli mukavasti koko kauden, mutta en usko, että pääsin omalle tasolleni ihan alkukauden pelien jälkeen. En saanut itsestäni välttämättä ihan kaikkea irti, Huff analysoi kulunutta kautta.
Elokuussa Suomen maajoukkuepaidassa Suomea EM-kisoihin taistelevan Huffin Kreikan ura jäi toistaiseksi kahden ja puolen kauden mittaiseksi. Valmistuttuaan Valparaison yliopistosta Yhdysvalloista keväällä 2008 Huff pelasi kauden 2008/09 vähillä minuuteilla Maroussissa ja viimeiset puolitoista kautta Kavalassa erityisesti puolustuspään roolipelaajana.
- Kreikan liigassa pelataan todella kovatasoista koripalloa. Joka joukkueessa oli vastassa sen tason pelaajia, että itsensä sai pistää likoon täysillä joka ilta.
Toisen polven koripalloilija Huff on pelannut miesten maajoukkueessa 88 ottelua 8,3 pisteen keskiarvolla.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan kuuteen venyneen tappioputkensa, kun Jazz päihitti Indiana Pacersin vieraissa 122-131. Lauri Markkanen säkitti 27 pistettä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaistähti oli Elsa Lemmilä, joka tilastoi 14 pistettä, 14 levypalloa ja 4 torjuntaa. Albina Sylan Rhode Island taas porskuttaa jo 13 ottelun voittoputkessa.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisten pistekärki oli Eemeli Yalaho, joka mätti 26 pistettä Washington Statelle. Miro Littlen yliopisto on kuuden ottelun voittoputkessa, Emil Skytän yliopisto taas on voittanut jo 9 putkeen.
Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.
Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.
Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.
Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.
Seurasimme Lauri Markkasta parin intensiivisen päivän ajan Salt Lake Cityssa. Mitä tapahtuu, kun NBA-superstara kohdataan hänen omalla kotikentällään?
Jo muutaman kesän Susijengin vakionimiin ja EM-nelonen Andre Gustavson, 26, joutui odottamaan aina joulukuulle saakka ennen kuin ovet ulkomaille avautuivat. Lopulta seuraksi tuli Belgian mahtiseura Oostende.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat loukkaantumisen jälkeen pelikentille palannut Miro Little, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja 19 pistettä heittänyt Olavi Suutela.