16.8.2013 Joensuulainen Kataja Basket on tehnyt tällä erää viimeisen kiinnityksensä Korisliiga- ja EuroChallenge-kauteen 2013/14. Uutena pelaajana joukkueeseen liittyy 205-senttinen, 23-vuotias sisäpelaaja Mike Morrison, joka on aiemmin pelannut Belgian ja Kyproksen pääsarjoissa.
Kataja Basketin päävalmentajalle Jukka Toijalalle Morrison oli entuudestaan tuttu nimi.
– Morrison on fyysinen kaveri, joka pelaa erittäin aktiivisesti low postissa. Hän juoksee kenttää hyvin ja on varsin urheilullinen. Halusimme kokoa sekä uhkaa sisäpeliimme ja odotan Morrisonin tuovan peliimme juuri näitä asioita, Toijala kertoo Kataja Basketin tiedotteessa.
Morrisonin edustama Apoel saavutti keväällä 2013 Kyproksen liigan hopeaa. Morrison urakoi runkosarjassa 12,8 pistettä, 4,8 levypalloa, 1,1 syöttöä, 1,0 riistoa ja 0,7 blokkia 23,0 minuutissa ottelua kohden.
– Morrison on ollut yhtenä vaihtoehtona jo reilusti yli kuukauden ajan, mutta halusimme kartoittaa markkinoiden eri vaihtoehdot tarkkaan meidän budjetillemme. Lopulta päädyimme tekemään tarjouksen miehelle tämän viikon alussa, evästää Toijala.
Morrison edusti yliopistourallaan George Masonin yliopistoa. Huhtikuussa 2012 Morrisonin ammattilaisura sai varaslähdön, kun hänet värvättiin kevätkaudeksi Belgian liigan Antwerp Giantsiin.
Morrison ja Katajan toinen amerikkalaisvahvistus Renaldo Major saapuvat Joensuuhun näillä näkymin 9. syyskuuta. Morrisonin ”try-out” kestää 23.9. asti.
Morrisonin ja Majorin lisäksi Kataja Basketilla on voimassa sopimukset Teemu Rannikon, Antti Kanervon, Petri Virtasen, Sami Lehtorannan, Vesa Mäkäläisen, Juho Nenosen, Juho Lehtorannan, Jesse Niemen, Kalle Naapin ja Johannes Lasaroffin kanssa.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.