Sisuuntunut Korihait päätti hurjan takaa-ajon toiseen perättäiseen voittoon – voittoheiton otti jälleen Kevin Ware

20.1.2020 21:29 Kataja vei Korihaiden vieraana ottelua viimeiselle neljännekselle asti, mutta yllättävä nousu lopussa ja tuottelias jatkoerä käänsivät pelin isännille.

Uudenkaupungin Korihaiden onni näyttää vihdoin kääntyvän. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Katajan johtoasema Korihaiden vieraana kesti viimeiselle neljännekselle asti, mutta sisuuntuneet isännät veivät hurjan takaa-ajon päätteeksi voiton. Ottelu päättyi lopulta jatkoerän jälkeen 90–87. Voiton ratkaisi Kevin Waren heitto – aivan niin kuin viime kerrallakin.

Sarjajumbo Korihait kärsi äskettäin kymmenen ottelua kestäneen tappioputken, joten toinen perättäinen voitto tuli joukkueelle tarpeeseen. Mikäli Korihait mielii välttää Korisliigasta putoamisen, joukkueen täytyy kaivaa tiensä ylös sarjataulukon viimeiseltä sijalta. Saavutus on nyt aavistuksen todennäköisempi kuin vielä eilen, sillä toiseksi viimeistä sijaa pitävään Kobriin on matkaa enää kuusi sarjapistettä.

Ottelun pistekuninkaaksi nousi Korihaiden Richaud Pack, joka tilastoi 25 pistettä ja neljä koriin johtavaa syöttöä. Hänen työtään säestivät Ernest Zeigler III 17 pisteellä ja Kevin Ware 14:llä. Waren saapuminen joukkueeseen on osoittautunut kauan kaivatuksi piristysruiskeeksi, sillä Korihaiden onni on hänen sopimuksensa alettua kääntynyt parempaan päin.

Katajan riveistä parhaan pistesaldon saavutti 20 pistettä kerännyt Brandon Walters. Näkyvän jälkensä jätti myös Jarekious Bradley, jolle merkittiin 16 pistettä ja 14 levypalloa. 12 pistettä upottaneella Aapeli Alasella oli mahdollisuus vielä sekunnin peliajalla nousta ottelun sankariksi tasoittamalla peli kolmen pisteen yrityksellään, mutta heitto kolahti rautoihin.

Ottelutilastot

Henkilöt

Asiat

 
15.8.2025 09:19 Korisliiga

Christian Keeling ja Seagulls sopimukseen

Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.

14.8.2025 11:11 Korisliiga

Ahren Freeman Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

13.8.2025 12:47 Korisliiga

David Gonzalvez ja Honka jatkosopimukseen

Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.

13.8.2025 09:36 Korisliiga

Adong Makuoi Seagullsin sentteriksi

Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 16:46 Korisliiga

Matias Rissanen jatkaa Hongassa

Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.

Näytä lisää vastaavia