Spencer debytoi ToPo-paidassa jo maanantaina

13.10.2008 Helsinkiläinen ToPo saa kolmannen ulkomaalaisvahvistuksen riveihinsä maanantain TV-otteluun Joensuun Katajaa vastaan. Jo viime viikosta maassa ollut Isaac Spencer sai pelin kynnyksellä kaivatun peliluvan.

198-senttinen ja 110-kiloinen Spencer on ollut perhesyiden vuoksi käytännössä pelaamatta viimeiset neljä vuotta. Pelimiehestä on kuitenkin kyse. Spencer oli yliopistokoriksen NCAA-ykköstason 14:nneksi kovin korintekijä kaudella 2000-01.  

Isokokoinen Spencer kirjautti kyseisellä kaudella Murray Staten paidassa 21,6 pisteen, 7,1 levypallon ja 3,9 koriin johtaneen syötön keskiarvot.  

- Seurasin Spenceriä jo yliopistoaikoina ja yritin jopa rekrytoida häntä. Pienen riskin otan miehen pelaamattomuuden kanssa, mutta uskon, että viimeistään joulun jälkeen hän on yksi sarjan kovimmista vahvistuksista, kertoi ToPo-luotsi Tomi Kaminen.  

ToPon kaksi muuta vahvistusta ovat James Allen ja Robert Epps. Joukkueella on sairastuvalla mm. laituri Timo Heinonen sekä sentteri Panu Majala.

Lue myös artikkeli "Kataja-ToPo maanantaina 13.10. Urheilukanavalta".



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

4.6.2025 12:05 Korisliiga

Claudell Harris Jr Vilppaan ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.

4.6.2025 11:00 Korisliiga

Korihaiden oma kasvatti Aamos Nikula palaa Uuteenkaupunkiin

Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.

2.6.2025 11:00 Korisliiga

Mikael Laihonen palaa Korisliigaan Korihaiden paidassa

Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.

2.6.2025 10:35 Korisliiga

Max Besselink Joensuuhun

Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.

2.6.2025 08:42 Korisliiga

Alvar Peltoniemi jatkosopimukseen Hongan kanssa

Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.

28.5.2025 09:15 Korisliiga

Antti Ahonen siirtyy Kauhajoelle

Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 11:00 Korisliiga

Mikael Aallolle vuoden jatkosopimus Korihaihin

Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.

Näytä lisää vastaavia