Suomalaiset pysyivät voitokkaina koululaisten MM-kisoissa

30.3.2013 Pitkäperjantaina avausottelunsa koululaisten MM-kisoissa Kyproksella voittaneet Mäkelänrinteen poikien ja Pohjois-Haagan tyttöjen joukkue olivat voitokkaita myös lauantaina. Suomalaispojat voittivat Bulgarian 85-72, kun tytöt puolestaan pyörittivät 70-51-voiton Intiasta.

- Bulgaria kova joukkue, mutta pystyttiin ajoittain pelaamaan hyvällä intensiteetillä molemmissa päissä kenttää. Ratkaisu tuli toisella neljänneksellä, jossa puolustuksemme piti vastustajan 4 pisteessä, summasi Mäkelänrinteen päävalmentaja Anton Mirolybov.

Hyvän neljänneksen ansiosta Mäkelänrinne pääsi puoliajalle 41-28-johdossa.

Suomalaisista Henri Niemistö nakutti 22 ja Elias Eerikinharju 19 pistettä. Onnistujia löytyi heidän rinnalleen kosolti.


- Erityisen iloinen olen (Joonas) Tahvanaisen, (Thomas) van Santenin ja (Samuli) Niemisen kovuuteen korin läheisyydessä sekä levypallopeliin fyysistä vastustajaa vastaan, Mirolybov kiitteli.

Pohjois-Haagan tytöt kohtasivat melko harvinaisen vastustajan lauantaina, kun vastassa oli Intia. Suomi ei ole esimerkiksi maajoukkuetasolla kohdannut Intiaa koskaan missään ikäluokassa.

Suomalaistaidot osoittautuivat vaikeuksista huolimatta paremmiksi, kun PHYK juoksi 70-51-voittoon Iina Salmenkiven, Ada Marjusen ja Sini Mäkelän heiluttaessa tahtipuikkoa. Salmenkivi heitti 17 pistettä ja riisti kuudesti. Marjunen säesti 13 ja Mäkelä 12 pisteellään.

- Jos eilen kulki heittopeli, niin tänään ei voinut samaa sanoa. Heitimme mm. kolmosemme 2/24. Kun pelattiin palloa korin lähelle, hallittiin kyllä peliä, mutta intialaiset tekivät kovalla vauhdillaan ottelusta vuoristoratamaisen. Käytiin useamman kerran 15 pisteen johdossa, mutta Intia tuli aina peliin mukaan. Hyvän avauspelin tämä oli varmasti silmiä avaava kokemus. Turnaus on pitkä ja jokaiseen peliin on tultava valmiina pelaamaan, pohti PHYK:n joukkuetta valmentava Lea Hakala.

Sunnuntaina Mäkelänrinteen pojat kohtaavat turnauksessaan Tanskan ja PHYK:n tytöt mittaavat Turkin osaamisen.

Bulgaria - Mäkelänrinne 72-85, poikien koululaisten MM-kisoja, Kypros

Suomi: Matti Meldo 2, Samuli Nieminen 12, Henri Niemistö 22, Fiifi Aidoo 8, Elias Eerikinharju 19, Joonas Tahvanainen 13, Thomas van Santen 7, Daniel Harima  2.

Intia – PHYK 51-70, tyttöjen koululaisten MM-kisoja, Kypros

Suomi: Ada Marjunen 13/7, Nina Augustin 8/7/4 syöttöä, Juliana Lamberg 2/0, Kiia Laukkanen 2/1/3 syöttöä, Johanna Soikkeli 0/5/5 syöttöä, Iina Salmenkivi 17/5/6 riistoa, Sini Mäkelä 12/6/3 syöttöä/4 riistoa, Sara Rokkanen 4/3/4 syöttöä, Johanna Peltonen 2/3, Natalia Bhebhe 10/6/3 riistoa.

Asiat

 
12.7.2025 21:02 Universiadit

Naisten universiadijoukkue päihitti Saksan kesäuniversiadikenraalissaan

Ensi viikolla alkaviin kesäuniversiadeihin valmistautuva Suomen naisten universiadimaajoukkue voitti Saksan Urhea-hallissa pelatussa valmistavassa maaottelussa 83-67 (40-29). Suomea kannustamaan oli saapunut mukavat 806 katsojaa.

11.7.2025 19:10 Universiadit

Latvia makseli kalavelkoja miesten universiadijoukkueelle

Latviassa leireilevä Suomen miesten universiadimaajoukkue joutui perjantai-iltapäivänä taipumaan edellispäivän tappiostaan sisuuntuneelle Latvian haastajamaajoukkueelle. Revanssihenkinen, energinen Latvia kasvatti kolmannella jaksolla eron yli kymmenen pisteen ja kuittasi lopulta taululle 93–72 (44–38) -päätöslukemat.

11.7.2025 18:42 Pääjuttu

Ze´Rik Onyemasta Vilppaan uusi sentteri

206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.

10.7.2025 19:34 Sudenpennut

Historiallinen hetki: Suomen alle 18-vuotiaat tytöt EM‑mitalipeleissä – ensimmäistä kertaa koskaan!

Tyttöjen alle 18-vuotiaiden eli WU18-maajoukkueen EM-kisat jatkuivat tänään La Palmassa. Suomi jatkoi väkeviä otteitaan turnauksessa voittamalla puolivälierissä Montenegron 64-52. Kyseessä on neljäs kerta kautta aikain, kun Suomi on juniorien EM-kisojen neljän parhaan joukossa. Seuraavaksi vuorossa on EM-välierä.

10.7.2025 19:30 Universiadit

Miesten universiadijoukkue karkasi Latvialta kolmannella jaksolla

Suomen miesten universiadimaajoukkue pelasi kesän ensimmäisen maaottelunsa torstaina Latvian haastajamaajoukkuetta vastaan Riiassa. Suomi sai kolmannen jakson alussa puolustuksensa kuntoon ja latoi nopeilla vastahyökkäyksillä taululle 13–0-lukemat, joista Latvia ei enää toennut. Ottelu päätyi Suomen 75–88 (37–39) -voittoon.

10.7.2025 11:27 Susijengi

Mikko Larkas Trefl Sopotin päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksella

Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.

10.7.2025 10:06 Universiadit

Naisten universiadimaajoukkue kohtaa Saksan Urhea-hallissa lauantaina

Suomen naisten universiadimaajoukkue pelaa perjantaina ja lauantaina Saksaa vastaan Helsingin Urhea-hallissa. Perjantain ottelu pelataan suljetuin ovin, mutta lauantaina 12.7. klo 17:00 sisäänpääsy otteluun on maksuton.

10.7.2025 10:00 Susijengi

Montenegro Tampereen EM-alkulohkoon väkivahvan Vucevicin johdolla

Montenegro on nimennyt peräti 25 hengen vahvuisen maajoukkueryhmän alkaneeseen EM-kisakesään. Päävalmentaja Bosko Radovicin komentaman joukkueen ylivoimainen ykkösnimi on kahdessa NBA:n All Star -ottelussa pelannut, Lauri Markkasen Chicago Bulls-aikojen joukkuetoveri Nikola Vucevic.

9.7.2025 10:51 Universiadit

Miesten universiadijoukkue tuplamaaotteluihin Latviaan

Kesäuniversiadeihin valmistautuva miesten universiadijoukkue pelaa kesän ensimmäiset maaottelunsa torstaina ja perjantaina Riiassa Latvian haastajamaajoukkuetta vastaan. Päävalmentaja Anton Mirolybovin mukaan joukkueen teema tuleviin otteluihin on vanha, tuttu ja hyväksi havaittu kansainvälisen pelitempon hakeminen.

9.7.2025 10:10 Suomalaiset ulkomailla

Joel Mäntynen G-liigan draftin 11. varauksena Rio Grande Valley Vipersiin

Viime kaudella Saksan Pro A -liigan Karlsruhea edustanut kotkalaisen KTP:n kasvatti ja Korisliigassa pitkään Kouvojen paidassa pelannut Joel Mäntynen on varattu NBA:n kehitysliigan (G League) kansainvälisen draftin 11. sijalla Rio Grande Valley Vipersiin. Valley Vipers on Houston Rocketsin farmijoukkue.

Näytä lisää vastaavia