Suomi-pojat vastuunkantajina europarketeilla

7.10.2002 Sunnuntaina olivat jälleen suomalaiset koripalloammattilaiset täydessä työntouhussa niin Italiassa kuin Saksassa ja Itävallassakin. Teemu Rannikon hurja urakointi Italian liigassa sai jatkoa. Saksan Bundesliigassa sekä Jukka Matinen että Mikko Noopila ovat kovassa iskussa.

Rannikon joukkue Euro Roseto otti jo kauden kolmannen voittonsa, kun neljä pelikierrosta on pelattu. Roseton edessä sai taipua tällä erää lukemin 89-79 Air Avellino. Rannikon urakka ottelussa kesti peräti 37 minuuttia, joiden aikana suomalaistakamies heitti yhdeksän pistettä, otti kaksi levypalloa ja antoi kaksi syöttöä. Rannikon slovenialainen joukkuetoveri Marko Milic oli Roseton ykkönen 27 pisteellään.

Saksassa sunnuntain pirteimmistä suorituksista vastasivat Matinen ja Noopila. Matinen nakutti ottelussa EWE Baskets Oldenburgia vastaan 18 pistettä 34 minuutissa. Matisen edustama ja Gordon Herbertin valmentama Frankfurt Skyliners tosin hävisi kamppailun lukemin hieman yllättäen vieraissa 77-88.

Mikko Noopila jatkoi siitä, mihin Bundesliigan avauskierroksella jäi. Braunschweigin voittaessa Kölnin 87-70 Noopila kirjautti 23 minuutissa 12 pistettä, kuusi levypalloa ja neljä koriinjohtanutta syöttöä. Puolustusspesialisti Markku Larkio ahersi Braunschweigin voiton eteen 34 minuuttia ja sai varjostustehtäviensä ohella aikaiseksi tehot 5/4.

Jyri Lehtosen Ludwigsburg sai tuta Alba Berliinin mahdin. Alba höykytti sarjanousijaa pistein 94-53. Lehtonen pelasi 28 minuuttia. Ludwigsburgin vaikeuksista Alban puolustusta vastaan kertoo se, että Lehtonen oli yhdeksällä pisteellään joukkueensa paras.

Itävallassa Jani Hiltusen Oberwart jatkaa puhtaalla pelillä. Kauden toinen voitto heltisi kotikentällä Klosterneuburgista 104-90. Hiltunen heitti mukavat 20 pistettä.

 
22.7.2025 17:33 Susijengi

Mustapha Amzil Kosovon tuplamestari KB Trepcaan

Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 16:31 Korisliiga

Vesa Vertio Rytas Vilnan valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.

10.7.2025 11:27 Susijengi

Mikko Larkas Trefl Sopotin päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksella

Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.

10.7.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Severi Kaukiaisella onnistunut kausi Virossa – ”Kaudesta jäi tosi hyvä maku”

Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Virossa mestaruutta ja cupiin voittoa. Hänet valittiin myös finaalien ja cupin MVP:ksi, joten hänen kauttaan voidaan sanoa hyvällä syyllä onnistuneeksi.

9.7.2025 10:10 Suomalaiset ulkomailla

Joel Mäntynen G-liigan draftin 11. varauksena Rio Grande Valley Vipersiin

Viime kaudella Saksan Pro A -liigan Karlsruhea edustanut kotkalaisen KTP:n kasvatti ja Korisliigassa pitkään Kouvojen paidassa pelannut Joel Mäntynen on varattu NBA:n kehitysliigan (G League) kansainvälisen draftin 11. sijalla Rio Grande Valley Vipersiin. Valley Vipers on Houston Rocketsin farmijoukkue.

5.7.2025 16:29 Susijengi

Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa - Iisalo johdattaa Memphis Grizzliesia

Susijengin avainpelaajiin kuuluva Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 25, edustaa Portland Trailblazersia NBA:n vuotuisessa Las Vegasin kesäliigassa. Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo puolestaan toimii joukkueensa päävalmentaja kesäliigassa.

4.7.2025 09:29 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsellä hieno kausi kirvelevästä lopusta huolimatta

Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.

3.7.2025 11:42 Susijengi

Mikael Jantunen Euroliigan mestari Fenerbahcen riveihin

Viime vuosina Paris Basketballin niin Ranskan liigan, Ranskan cupin kuin Eurocupinkin mestaruuksiin johdattanut Susijengin kulmakivi Mikael Jantunen, 204 cm ja 25 vuotta, siirtyy kaksivuotisella sopimuksella hallitsevan Euroliigan mestarin ja Turkin mestarin, istanbulilaisen Fenerbahcen paitaan.

28.6.2025 15:51 Susijengi

Olivier Nkamhouan ura jatkuu Italian pääsarjassa

Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.

Näytä lisää vastaavia