26.2.2011 Perjantain Korisliiga-kierroksella kaksi miestä ylsi ottelumäärissä uusiin satalukuihin. Namika Lahden Roope Suonio pelasi 300. runkosarjapelinsä pääsarjassa ja vastaavasti Uudenkaupungin Korihaiden Petri Heinoselle tuli 200 täyteen.
Roope Suonio pelaa jo 11. kauttaan Korisliigassa.
Petri Heinosella (vas.) on meneillään uran kuudes liigakausi. Kuvat: Francois Perthuis & Kai Kilappa.
Lahden Namikan kasvatti, 28-vuotias Roope Suonio pelaa 11. kauttaan pääsarjaa. Ensimmäisen pelinsä Suonio pelasi SM-tasolla syyskuussa 1999 (Nokia-Lahti). Hän on edustanut urallaan Namikan lisäksi Pussihukkia, Team Componentaa ja Kouvoja, mutta valtaosa peleistä on tullut Lahden paidassa, kaikkiaan 176.
Suonio on urallaan heittänyt 2551 pistettä ja yhden ottelun piste-ennätys on tältä kaudelta, 36. Roope tunnetaan loistavana vapaaheittäjänä. Hän on Korisliigan kaikkien aikojen kolmanneksi tarkin vapariviivalta; 86,3 % (heitot 393/455). Edellään ovat vain Kenneth Lowe (87,1 %) ja Toni Ilmonen (86,6 %).
Suomen mestaruus ja cupin voitto Suoniolla on vuodelta 2000. Hänet on valittu kahdesti liigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi, 2008 ja 2009. Nuorten maaotteluja hänellä on 27, joissa on syntynyt 265 pistettä.
Korihaiden Petri Heinonen, joka pääsi perjantaina 200 runkosarjaottelun määrään, on edustanut liigassa myös kasvattajaseuraansa Tampereen Pyrintöä ja Espoon Honkaa. Menossa on nyt kuudes liigakausi, sillä hän aloitti lokakuussa 2005 ottelulla Pyrintö-Kouvot. Yhden pelin ennätys on 24 pistettä ja yhteensä pisteitä on kertynyt runkosarjassa 1226, jonka lisäksi levypalloja on kirjattu 657.
Runsaan kuukauden kuluttua 23 vuotta täyttävä Heinonen oli voittamassa Hongassa SM-kultaa 2008 ja liigan tulokkaaksi hänet valittiin 2007. Miesten maaotteluja kertyi viime kaudelta yhdeksän, mutta nuorten maaotteluja on tilillä peräti 58 ja niissä 520 pistettä.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.