Tampereen Pyrinnön naisten joukkue koossa

1.6.2004 Keväällä naisten SM-sarjaan noussut Tampereen Pyrintö ei aikaillut joukkueensa kokoamisessa, vaan sai harjoitusryhmänsä kokoon tavoitteidensa mukaisesti jo toukokuun loppuun mennessä. Uusina vahvistuksina Pyrinnön joukkueeseen ovat liittyneet BC Nokiasta siirtyvät Paula Penttilä, Satu Raimesalo ja Nina Sandell.

Lahtelaisen SB-Girlsin kasvatit Penttilä (24 vuotta) ja Raimesalo (25) ovat molemmat opiskelleet ja pelanneet Yhdysvalloissa, josta heidän tiensä on johtanut Pirkanmaalle. Naisten maajoukkuerinkiin kuuluva Penttilä lukeutui viime kaudella SM-sarjan ehdottomaan tähdistöön 17,8 pisteen keskiarvolla. Penttilän meriiteistä löytyy tähän mennessä 22 naisten ja 18 nuorten maaottelua.  

Nokialaislähtöinen Sandell (23) pelasi viime kaudella SM-sarjaa 12,1 pisteen keskiarvolla. Raimesalon tehot olivat 7,8 pistettä ja 3,8 levypalloa. Sandellin sarakkeessa nuorten maaotteluedustuksia on 16, Raimesalolla puolestaan kaksi. 

Neljäs uusi pelaaja Pyrinnön harjoitusryhmässä on seuran A-junioreista nostettu Sanna Paulavuo, 17.  

Pyrinnön harjoitusryhmä on neljän uuden pelaajan myötä koossa, eikä joukkue etsi enää uusia kotimaisia vahvistuksia. Viime kauden nuoret runkopelaajat, mm. kapteeni Anna Riisiö, ovat jatkamassa. Joukkueen valmentajana jatkaa Ilpo Rantanen.

Ulkomaalaisvahvistuksen hankinta on Pyrinnölle todennäköinen ja etsintä on jo käynnistetty.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

26.11.2025 21:20 Naisten Korisliiga

PeKa vei kärkikamppailun - ToPo:lle kauden toinen voitto

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

24.11.2025 14:45 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja Nicole Ogun: ‘’Jenkeissä pelaaminen on ollut unelmani jo pienestä asti’’

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.

23.11.2025 19:58 Naisten Korisliiga

HBA vahvan puolustuspelin siivittämänä vierasvoittoon

Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.

22.11.2025 19:15 Naisten Korisliiga

ViVe takaisin voittokantaan

Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.

21.11.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja EBT vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.

Näytä lisää vastaavia