1.12.2011 Suomen Koripalloliitto on valinnut Korisliigan marraskuun pelaajaksi toista kauttaan Joensuun Katajassa pelaavan amerikkalaislaituri Jared Newsonin. 195-senttinen, 27-vuotias Newson oli omaa luokkaansa, kun Kataja päätti kuun kaikki seitsemän otteluaan voittoihin.

Näyttävänä viimeistelijänä tunnettu Jared Newson esitteli marraskuussa myös tarkkaa heittokättään Katajan voittaessa kaikki kuukauden pelinsä. Kuva: Matti Koskinen.
Joensuun Kataja teki marraskuun aikana selvää jälkeä vastustajistaan voittamalla kaikki seitsemän otteluaan, joista vain kaksi alle kymmenen pisteen erolla. Joensuulaisjoukkueen keskimääräinen voittomarginaali oli +17,7 pistettä, mistä tekee entistä vaikuttavamman se, että joukkueen avainpelaajista Petri Virtanen oli pitkään ja Juho Nenonen kokonaan sivussa, ja amerikkalaissentteri Jeremy Price on pelannut ryhmässä vain runsaan kuukauden.
Jo viime kaudella liigan parhaimpiin amerikkalaispelaajiin kuulunut ja Joensuun Katajan Suomen cupin mestaruuteen ja SM-hopealle johdattanut Newson oli marraskuussa Katajan ylivoimainen johtajapelaaja. Newson pelasi seitsemässä ottelussa keskimäärin 38,7 minuuttia ottelua kohden ja täytti tilastorivejä 21,0 pisteen, 10,4 levypallon, 2,3 riiston ja 1,7 syötön keskiarvoilla. Newson teki tasaisen kovaa jälkeä myös heittäjänä: kakkoset upposivat 53,2, kolmoset 54,5 ja vapaaheitot 79,4 prosentin tarkkuudella.
Tennessee-Martin-yliopiston kasvatti Newson on pelannut ammattilaisena NBA:n kehitysliigassa, Australiassa sekä Saksassa ennen Suomeen saapumistaan. Newson on ollut myös näytillä Dallas Mavericksissa, joka voitti kesällä 2011 NBA:n mestaruuden.
Muut ehdokkaat Korisliigan marraskuun pelaajiksi olivat loimaalaisen Nilan Bisonsin Martin Zeno sekä Kauhajoen Karhun Kelly Beidler.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.