Tarmo yllätti Lappeenrannassa

26.11.2010 21:33 Porvoon Tarmo otti Korisliigassa kauden ensimmäisen vierasvoittonsa, kun se yllätti sarjan kahden viimeisen joukkueen kohtaamisessa Lappeenrannassa LrNMKY:n 87-84 (43-49) -tuloksella. Perjantain toisessa ottelussa sarjakärki KTP-Basket jatkoi voittosarjaansa, tällä kertaa ToPon kustannuksella.

Jerrah Youngin tuplatupla avitti Tarmon voittoon Lappeenrannassa.

Mikael Holme ja KTP saivat revanssin kauden ainoalle tappiolleen. Kuvat: Francois Perthuis & Kai Kilappa.

Vasta kauden toisen voittonsa ottanut Tarmo nousi voittokamppailuun kolmannella jaksolla, jonka se voitti 28-16. Tarmo pääsi viimeiselle jaksolle jaksolle kuuden pisteen johdossa, mutta kotijoukkue kipusi pari minuuttia ennen loppua 82-79 -johtoon. Loppupeli oli Tarmon Aubrey Conerlyn näytöstä, kun pelinrakentaja pussitti vajaassa minuutissa seitsemän vierasvoiton ratkaissutta pistettä.

- Kun isänniltä puuttui iso amerikkalaispelaaja, pääsimme kerrankin hyvin korin alle hallitsemaan sisäpeliä. Mekin olimme matkassa vajaalla joukkueella, kun saimme peliin vain seitsemän pelaajaa, totesi Tarmon valmentaja Jouni Grönroos.

Jonathan Heard heitti Tarmolle 24 pistettä ja Jerrah Young 22.

LrNMKY:n tehoparin muodostivat Malik Moore 33:llä sekä HL Coleman 22 pisteellä ja 19 levypallolla. Moore teki jo puoliväliin mennessä 24 pistettä. Brant Bailey oli yhä sivussa polvivammansa vuoksi.

KTP kuittasi tappionsa ToPolle

Korisliigaa johtava KTP kuittasi kauden toistaiseksi ainoan tappionsa, jonka se kärsi lokakuussa ToPolle. KTP voitti nyt kotipelissään helsinkiläiset 84-77 (40-41).

Helposti ei kotkalaisten yhdestoista peräkkäinen voitto irronnut, sillä ToPo johti peliä useaan otteeseen ja roikkui vielä viimeisen minuutin alettua 77-73 -lukemissa. Vaisusti kokonaisuutena pelannut kotijoukkue varmisti loppupelissä voittoputkensa jatkumisen.

Jerald Fields heitti KTP:lle 24 pistettä ja Mikael Holme seitsemän kolmosen kera yhteensä 23 pistettä.

Kauden kaikki kahdeksan vieraspeliään hävinneestä ToPosta Frank Richards päätyi 16:een ja Timo Heinonen 15 pisteeseen.

 (STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot

Asiat

 
17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia