15.6.2019 11:28 Viime kaudella niukasti puolivälieristä tippunut FoA on tehnyt pelaajasopimukset Taru Tuukkasen ja Henna Salomaan kanssa.
Taru Tuukkanen on viime vuodet ollut kärkipäässä niin piste- kuin levypallotilastoissa. (Kuva: Ville Vuorinen)
Viimeiset viisi kautta Hyvinkään Pontevaa edustanut Tuukkanen on pelannut 165 naisten maaottelua, jossa hän on viimeistellyt 15,3 pisteen keskiarvolla.
Tuukkanen oli HyPo-vuosien aikana voittamassa yhtä Suomen mestaruutta, SM-hopeaa sekä kahta pronssista mitalia. Tuukkanen valittiin Vuoden pelaajaksi ja finaalien MVP:ksi mestaruuteen päättyneellä kaudella 2016-17.
41-vuotias Tuukkanen kirjautti päättyneellä kaudella 18,6 pistettä ja 10,4 levypalloa ottelua kohden, kun HyPo juhli kauden päätteeksi SM-pronssia.
– Alun joukkueesta huokui esimerkiksi viime kaudella ilo ja kunnianhimo, he haluavat mitalia. Myös itse haluan olla aina voittamassa ja omalta osaltani auttamassa Alkua pykälää korkeammalle, Tuukkanen toteaa Forssan Lehden haastattelussa.
Myös edelliset neljä kautta HyPoa edustanut Henna Salomaa, 30, palaa Forssaan. Salomaa edusti forssalaisseuraa kaudet 2011-12 ja 2012-13. Viime kaudella Salomaa pelasi 14 ottelua 9 pisteen keskiarvolla. Edellisellä FoA-kaudellaan tarkkakätisen Salomaan keskiarvot olivat 15,1 pistettä ja 3,3 levypalloa ottelua kohden.
Tuukkanen iloitsee siitä, että jatkossakin hän saa pelata Salomaan kanssa samassa joukkueessa.
– Olemme pelanneet Hennan kanssa tosi hyvin yhteen ja halusimme jatkaa yhdessä. Henna kertoi omia kokemuksiaan Alusta, mikä sekin vaikutti sopimukseni tekemiseen. Minulle on jäänyt kuva, että Alussa asiat hoidetaan ja pidetään kiinni sovituista jutuista, Tuukkanen sanoo.
Tuukkasen ja Salomaan lisäksi Forssan Lehdessä kerrotaan, että viime kauden runkopelaajista ainakin Meral Bedretdin jatkaa FoA:ssa. Joukkueen päävalmentajana jatkaa Risto-Matti Rousku. Valmennustiimiin liittyy Aleksi Suominen, joka valmensi viime kaudella BC Nokian naisten joukkuetta.
Kahdeksan Suomen mestaruutta voittaneen FoA:n viimeisin SM-kulta on kaudelta 1998-99.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräsarja käynnistyi Peli-Karhujen voitolla. Kotkalaisjoukkue puolusti kotikenttää onnistuneesti 81-77.
Naisten Korisliigan välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5.4. Peli-Karhujen ja Espoo Basket Teamin kohtaamisella. Torpan Pojat ja Tapiolan Honka aloittavat oman sarjansa sunnutaina 6.4. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.