Teemu Suokas vahvistaa Kauhajokea – Henri Kantonen poissa 6–8 viikkoa

27.1.2022 08:55 Kauhajoki kertoo tuoreessa tiedotteessaan, että 20-vuotias Teemu Suokas vahvistaa joukkuetta Henri Kantosen jouduttua sivuun loukkaantumisen myötä.

Teemu Suokas vahvistaa Kauhajokea tämän ja tulevan kauden. Kuva: Karhu Basket

Miesten Korisliigan paalupaikkaa pitävä Kauhajoki tiedottaa solmineensa sekä loppukauden että pelikauden 2022–23 kattavan pelaajasopimuksen 20-vuotiaan Teemu Suokkaan kanssa. 188-senttinen ja 76-kiloinen takamies on pelannut kaksi viimeisintä kauttaan Yhdysvalloissa Ball Staten NCAA-joukkueessa. Kaudella 2020–21 hän pelasi 19 ottelussa keskimäärin 10 minuuttia ja teki 1,9 pistettä ottelua kohden. Tällä kaudella pelejä kertyi neljä, ennen kuin Suokas päätti palata Suomeen.

Ennen yliopistovaiheitaan Suokas pelasi miesten I divisioona A:ssa HBA-Märskyn kokoonpanossa. Hän on pelannut peliuransa aikana myös 23 kappaletta U16-maaotteluita ja U18-ikäluokassa 21 peliä.

– On mukava tulla hyvään organisaatioon, jossa on mahdollisuus ottaa ensimmäiset askeleet ammattilaisena. Toivottavasti pääsemme pian pelaamaan kotiyleisömme edessä, Suokas kommentoi.

Päävalmentaja Janne Koskimies kertoo, että tavoitteellisien ja motivoituneiden nuorien saaminen mukaan joukkueeseen on hyvä tapa paikata syntyneitä vajeita.

– Muutamat pelitavassamme keskeiset asiat vaativat melko paljon toistoja, ennen kuin niitä pystyy toteuttamaan korkealla tasolla, joten meidän on annettava Teemulle nyt rauhassa aikaa harjoitella joukkueen kanssa. Hän on kuitenkin jo tässä muutaman päivän aikana osoittanut pystyvänsä poimimaan uusia asioita ja pysynyt yllättävänkin hyvin pelitempossa mukana muistaen, ettei hänellä ole käytännössä ollenkaan peliminuutteja alla tältä kaudelta, Koskimies kertoo.

Syy siihen, että Suokasta erityisesti tarvittiin juuri nyt, on se, että takamies Henri Kantosen kerrotaan olevan kentiltä sivussa 6–8 viikkoa. Kantonen kärsi viime lauantain ottelussa alavartalovamman, jota on sittemmin jatkotutkittu.

– Henkan kohdalla olimme ikään kuin henkisesti jo valmistautuneet siihen, että huonoimmassa tapauksessa tuon arvion 6–8 perässä lukee kuukautta, eikä viikkoa, joten erittäin hyvä uutinen tämäkin on, Koskimies huokaisee.

Kauhajoki kohtaa sunnuntaina 30. tammikuuta Korisliigan kakkosena olevan Helsinki Seagullsin, joka on Salon Vilppaan ohella ainoa joukkue, joka on tällä kaudella Kauhajoen voittanut. Kärkiotteluun ei koronarajoitusten takia voi ottaa yleisöä, mutta peliä voi seurata suorana kello 17 alkaen Ruudun välityksellä.

Asiat

 
16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

Näytä lisää vastaavia