31.3.2003 Naisten koripalloilun Baltian liigan (BWBL) lopputurnaus pelattiin viikonvaihteessa Helsingissä. Finaalitapahtuma ei tarjonnut suuria pelillisiä yllätyksiä, mutta Pantterien pääsy loppuotteluun liettualaista täysammattilaisjoukkuetta Lietuvos Telekomasia vastaan oli SM-sarjassa hopealle jääneeltä joukkueelta oiva työnäyte.
Itse loppuottelussa ei voittajasta ollut hetkeäkään epäselvyyttä, sillä puoliajalla liettualaiset johtivat 45-29 ja pitivät samaa vauhtia loppuun saakka voittaen kamppailun luvuin 92-51. Euroliigassa vuosikausia pelanneen yhdistelmän kokemus ja taito olivat omalla tasollaan.
Pantterien pelaajista 20 pistettä heittänyt Susanna Rinta sekä 17 pistettä ja 12 levypalloa tilastoihinsa kirjannut Heli Roukanoja osoittivat kykenevänsä pelaamaan eurooppalaisella huipputasolla. Euroopassa noin kymmenennelle sijalle rankatun Lietuvos Telekomasin ykkönen finaalissa oli Irena Baranauskaite, jonka saalis oli 19 pistettä ja kymmenen levypalloa.
Liettualaisten ylivoimaista materiaalia kuvaa se, että joukkue koostuu kahdeksasta Liettuan maajoukkuepelaajasta ja kolmesta ulkomaalaisvahvistuksesta, joista mainittakoon Ukrainan maajoukkueen keskushyökkääjä. Pelaajista neljä oli mitaltaan yli 190-senttisiä.
Pantterien Heli Roukanoja valittiin liigan All Stars -viisikkoon. Susanna Rinta palkittiin liigan parhaana kolmen pisteen heittäjänä ja Espoo Teamin Jurgita Kausaite pokkasi parhaan levypallopelaajan tittelin.
Viime vuonna liigan loppuottelussa Lietuvos Telekomasia pelannut venäläinen Baltiskaja Zvezda kukisti latvialaisen RTU Klondaikan pronssiottelussa luvuin 95-52. Toinen Latviaa edustanut joukkue perinteikäs TTT Riika sijoittui viidenneksi voitettuaan Virosta kootun yhdistelmän (Combined) 94-64. Pantterien lisäksi suomalaisjoukkueista oli lopputurnauksessa mukana EBT:n ja Hongan pelaajista koottu Espoo Team, joka sijoittui seitsemänneksi voitettuaan valkovenäläisen Grodnon 85-72.
Ensi kaudella kymmenennen kerran pelattavaan Baltian Liigaan tulossa mukaan lisää joukkueita Venäjältä ja toiveissa on myös kahden ruotsalaisjoukkueen osallistuminen.
su 30.03. Espoo Team - Olimpia Grodno 85-72 su 30.03. TPÜ Combined - TTT Riika 64-94 su 30.03. Baltiskaja Zvezda - RTU-Klondaika 95-52 su 30.03. Lietuvos Telekomas - Pantterit 92-51
(41-41)
sijat 7-8
(29-56)
sijat 5-6
(49-26)
sijat 3-4
(45-29)
sijat 1-2
Susijengin keskiviikon puolivälierävastustaja ratkeaa tänään sunnuntaina 7.9. Riian Xiaomi Areenalla pelattavassa neljännesvälierässä Ranskan ja Georgian välillä. Georgia on saapunut EM-kisakentille jo viime vuosista tutulla, NBA- ja Euroliiga-pelaajien tähdittämällä miehistöllään, kun taas Ranska on läpikäynyt arvokisatasolla nuorennusleikkauksen.
Lauantain myöhäisillan neljännesvälieräottelussa mestarisuosikki Serbian sensaatiomaisesti kaatanut Susijengi jatkaa EM-kisataivaltaan kolmen välipäivän jälkeen keskiviikkona, kun joukkue kohtaa puolivälierässä Riiassa Ranskan ja Georgian välisen ottelun voittajan. Liput otteluun ovat myynnissä.
EM-kisojen Round of 16 -vaiheessa Riiassa Susijengi toteutti yhden kaikkien aikojen isoimmista yllätyksistä EM-koripallohistoriassa, kun olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbia kaatui 86-92 (48-44). Susijengi eteni täten EM-puolivälieriin.
Pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisat pelataan 7.–12. syyskuuta Samokovissa, Bulgariassa. Panokset ovat kovat: turnauksen kaksi parasta joukkuetta nousee ensi kaudeksi B-divisioonaan. Suomen joukkue lähtee kisoihin uudistuneena, valmistautuneena ja kirkas tavoite mielessään.
Saman sukupolven koripallosuuruuksina Lauri Markkanen ja Nikola Jokic ovat kohdanneet toisensa jo toistakymmentä kertaa NBA- ja maaottelukentillä. Markkanen kehuu Jokicia maailman tämän hetken parhaaksi koripalloilijaksi, jonka korintekokykyäkin vakuuttavampaa on hänen kykynsä saada joukkuetoverit peliin mukaan.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA otti kesän 2015 EM-kisoissa käyttöön nykymuotoisen turnausformaatin, jossa alkulohkojen kuusitoista parasta joukkuetta asetetaan vastakkain ”kerrasta poikki”-asetelmalla pelattavissa neljännesvälierissä. Jo ensimmäinen vuosikymmen uudessa formaatissa on tarjoillut koko joukon neljännesvälierävaiheen yllätyksiä.
Tampereen EM-alkulohkon jälkeen Riiaan EM-jatkopeleihin siirtynyt Susijengi jatkaa mittelöitään maailman huippujoukkueita vastaan. Maailmanmestari Saksan jälkeen Susijengin seuraava koetinkivi on EM-neljännesvälierässä vastaan asettuva olympiapronssimitalisti ja MM-hopeamitalisti Serbia maailman parhaan pelaajan Nikola Jokicin johdolla.
Uransa parhaan ammattilaiskauden Unkarin liigassa pelannut Susijengin isojen pelien mies ja Lapuan Korikobrien kasvatti Ilari Seppälä, 188 cm ja 32 vuotta, jatkaa Unkarissa. Seppälä on allekirjoittanut viime kauden joukkueensa KTE-Dunan kanssa jatkosopimuksen kaudesta 2025–26.
Susijengi on jatkanut Tampereen ikimuistoisen EM-alkulohkon jälkeen matkaansa Latvian Riiaan ja kääntänyt katseensa lauantain myöhäisillan neljännesvälieräkohtaamiseen mestarisuosikki Serbiaa vastaan. Valmistautuessaan otteluun suurta ennakkosuosikkia vastaan päävalmentaja Lassi Tuovi odottaa omiltaan ennen kaikkea rohkeutta pelata.
Susijengi jatkaa EM-kisojaan Latvian pääkaupungissa Riiassa, jossa se haastaa lauantain myöhäisottelussa alkulohko A:n kakkoseksi sijoittuneen mestarisuosikin, Nikola Jokicin johtaman Serbian. Liput neljännesvälierään ovat nyt myynnissä.