Tilastojen parhaat iskevät yhteen puolivälierissä

2.3.2006 Naisten SM-sarja etenee kohti huipennustaan. Ensi viikonloppuna sarjan paras pistenainen Heli Roukanoja saa vastaansa sarjan parhaan riisto- ja levypallopelaajan Kenya Robinsonin Äänekosken Huiman kohdatessa Pussihukat. Toisessa puolivälierässä tasaiset joukkueet Pantterit ja Espoo Team käyvät henkien taistelun välieräpaikasta.

- Ärhäkkä Pantteri-lauma odottelee jo tulevia puolivälieriä. On aika näyttää, mitä kauden aikana on opittu ja mikä on Baltian liigan pelien kovuuden vaikutus pelaamiseen. Joukkue itse tietää, mihin se pystyy. Voittaminen ei vaadi ihmetekoja, mutta varmasti jotain uutta on myös luvassa, ennakoi Pantterikapteeni Hanna Rotinen.

- Pantterit on meille sopiva vastus. Voitot ovat meille 3-1, mutta ne eivät merkitse mitään tulevissa peleissä. Kotietukaan ei ole niin merkittävä paikallisotteluissa. Joukkueet ovat erittäin tasaiset ja uskon, että se kumpi taistelee paremmin, tulee voittamaan ottelusarjan, sanoo Espoo Teamin Lönnberg, jonka mukaan Susanna Rinnan ja Merike Anderssonin pysäyttäminen on yksi ratkaisun avaimista.

Puolivälierät pelataan paras kolmesta -järjestelmällä (sarjan voittamiseen vaaditaan kaksi voittoa). Näiden otteluparien voittajat kohtaavat välierissä ylemmän jatkosarjan kaksi parasta, BC Nokian ja Kotkan Peli-Karhut. Välierissä vastakkain asetetaan mukana olevista joukkueista jatkosarjassa parhaiten ja huonoiten sijoittuneet joukkueet ja vastaavasti toiseksi paras ja toiseksi huonoiten sijoittunut.

- Pudotuspelit tulevat olemaan erittäin mielenkiintoiset, joukkueet ovat tasaisia ja sopivat toisilleen hyvin vaihtelevasti. Pudotuspelit ovat aina oma maailmansa, mutta yksi asia on varma; tänä vuonna mestaruuden voittaa todella kova joukkue. Parin hyvän joukkueen kausi päättyy jo kahden viikon päästä puolivälierissä, kiteyttää Panttereiden päävalmentaja Ilpo Rantanen loppupelien hengen.

Naisten SM-sarjan puolivälieräottelut:

pvm kotijoukkue vierasjoukkue paikka aika

La

04.03.

Pantterit

-

Espoo

Töölön Kisahalli

18:30

 

La

04.03.

Huima

-

PuHu

Äänekosken liikuntatalo

17:00

 

Su

05.03.

PuHu

-

Huima

Myyrmäen urheilutalo

15:00

 

Su

05.03.

Espoo

-

Pantterit

Espoonlahden urheiluhalli

18:00

 

Ke*

08.03.

Pantterit

-

Espoo

Töölön Kisahalli

18:30

 

Ke*

08.03.

Huima

-

PuHu

Äänekosken liikuntatalo

18:30

 

*Kahdella voitolla selviää välieriin, keskiviikkona pelataan tarvittaessa.

Lue myös Koris.netin artikkeli "Heli Roukanojasta SM-sarjan korikuningatar" sekä miten pelataan naisten SM-sarja 2005-06.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
4.3.2026 09:35 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on jälleen naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.

28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

7.2.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö kapusi Vedon ohi - Peli-Karhuille ja BC Nokialle voitot tiukoissa peleissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.

4.2.2026 20:53 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut katkaisi Vedon voittoputken - EBT jälleen vahvempi Espoon derbyssä

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia