25.10.2005 Vaikka Honka hävisikin Korisliigassa Tampereella Pyrinnölle, niin espoolaisten takamies Timothy Kisner jatkoi onnistuneiden kolmen pisteen heittojensa perättäissarjaa. Kisner kun on nyt kasvattanut pistetiliään kolmosilla jo 40 perättäisessä pelissä.
Kisnerin kolmosputki alkoi viime vuoden lokakuussa kun hän silloin Vilpasta edustaessaan tykitti Korihaita vastaan kuusi kolmosta sisään. Nyt takana on siis onnistuneilla kolmosilla 40 perättäispeliä. Sinä aikana Kisner on heittänyt bonusrajan takaa 371 kertaa, joista 157 on onnistunut eli tarkkuus on hyvä 42,3 %.
Näin Kisner nousi myös kaikkien aikojen paremmuuslistalle, jonka ykköspaikkaa pitää tukevasti Jukka Toijala, jolla on kaksikin huikeata kolmosputkea.
Onnistuneiden kolmosten perättäisottelujen paremmuuslista SM-tasolla on seuraava:
| onnistuneet | pelaaja | vuosi | ||
| 81 | Jukka Toijala | 2002-2004 | ||
| 59 | Lonnie Cooper | 2001-2002 | ||
| 48 | Jukka Toijala | 1996-1997 | ||
| 48 | Pasi Riihelä | 2003-2004 | ||
| 42 | Pekka Kurvinen | 1989-1990 | ||
| 42 | Juho Terho | 2002-2003 | ||
| 41 | Petri Jaakkola | 2001-2002 | ||
| 40 | Timothy Kisner | 2004-2005 | ||
| 38 | Jari Raitanen | 1989-1990 | ||
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.
Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).