Tomas Murphy aloittaa ammattilaisuransa Korisliigassa ja liittyy BC Nokian riveihin

4.7.2023 09:00 BC Nokian Korisliiga-joukkue on tehnyt kaksivuotisen pelaajasopimuksen tänä kesänä Susijengi Risings Starsissa pelanneen Tomas Murphyn, 25, kanssa. 204-senttisen Murphyn sopimuksen toisessa vuodessa on ulkomaanoptio.

Tomas Murphy nähdään ensi kaudella Korisliigassa BC Nokian paidassa. Kuva: Ville Vuorinen.

Suomalaisille tutun yhdysvaltalaissuomalaisen Murphyn veljeskatraan nuorin pelasi päättyneellä kaudella Nova Southernin yliopistossa NCAA:n kakkostason mestarijoukkueessa. Murphy sai peliaikaa vähän alle kymmenen minuuttia per ottelu 4,6 pisteen ja 2,4 levypallon keskiarvoilla.

Ennen tätä kautta Murphyn edellinen kokonainen pelikausi oli 2018-19, jolloin hän pelasi vielä NCAA:n ykköstasolla Northeasternin yliopistossa. Sieltä hän siirtyi Vermontin kautta hakemaan lisävauhtia kakkostasolta.

Murphy on pelannut urallaan 11 ottelua Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkueessa ja tänä kesänä kolme ottelua Susijengi Rising Starsissa eli Suomen haastajamaajoukkueessa.

– Päätin tulla Nokialle, koska tunnen sen olevan paras paikka käynnistää ammattilaisurani. Kun tapasimme Coach (Greg) Gibsonin ja GM Marko Pirhosen kanssa, niin tunnuimme olevan samalla sivulla ensi kauden ja urani suhteen, Murphy kommentoi.

Greg Gibson valmensi Tomasin veljeä Alex Murphya Kataja Basketissa kaudella 2017-18. Murphy uskoo, että hän tulee oppimaan paljon Gibsonilta ja odottaa innolla ammattilaisuransa alku.

– Pelaaminen ammattilaisena on ollut unelmani jo nuoresta iästä. Olen työskennellyt lujaa vastoinkäymisten ylitse. Uskon, että olen fiksu ja taitava pelaaja, joka pistää voittamisen kaiken edelle.

– Kun olen kasvanut Suomen passin kanssa, niin olen innoissani, että pääsen takaisin juurilleni ja viettämään aikaa Suomessa!

Murphy on Näätien viides julkaistu sopimuspelaaja. Lisää sopimusuutisia on luvassa vielä tällä viikolla.

– Olen todella iloinen, että saimme Tomasin. Hän on taatusti pelaaja, jolla on parhaat vuoden edessäpäin. Hänellä on paljon töitä edessä, jotta hän pääsee sisään eurooppalaiseen pelityyliin, mutta hän on työntekijä, joka on aina valmis kehittymään.

BC Nokialla on julkaistut pelaajasopimukset ensi kaudesta Niko Mattilan, Elias Sauramon, Antti Ahosen, Hugo Bomanin ja Tomas Murphyn kanssa. Joukkuetta valmentavat Greg Gibson ja Aleksi Koskinen. Fysioterapeuttina toimii Tommi Tatti ja huoltajana Jukka Schnabel.

Henkilöt

 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia