29.11.2008 Kauhajoen Karhun divarimiehistö on kokenut muutoksia, kun Tuomas Tuominen ja Karhu purkivat sopimuksensa. Tuomisen korvaa Vaasassa opiskelemassa oleva Tapiolan Hongan kasvatti Toni Svärd.
Toni Svärd on 175-senttinen, 21–vuotias takamies. Hän on urallaan aiemmin pelannut Hongassa, Helsingin NMKY:ssä ja viimeksi Vaasan Salaman ja Kauhajoen Karhun yhteistyöjoukkueessa, Salamakarhussa II divisioonaa.
– Toni on ollut vasta muutamassa harjoituksessa, mutta on jo osoittanut, että hänellä on loistava pelikäsitys. Hän osoitti myös ymmärtävänsä pelisysteemimme ja omaksui todella nopeasti ne muutamat kuviot, joita peleissä käytämme. Lisäksi hän ymmärtää myös puolustuspelaamisen päälle, kehuu Kauhajoen valmentaja Greg Gibson.
Kauhajoki kohtaa lauantaina I divisioonan kärkiottelussa Salon Vilppaan. Joukkueet ovat ennen lauantaita sarjan kärjessä tasapistein. Ottelu käynnistyy Kauhajoen yhteiskoululla klo 17.
Aikuisten divareissa pelattiin 22 ottelua. Äänekoskella juhlistettiin Huiman seurataivalta ja Perniössä nostettiin mestaruusviiri kattoon.
Aikuisten divareissa ennakkosuosikit pitivät pintansa ensimmäisellä kierroksella. Paikalliskamppailu Jyväskylässä veti paikalle 1235 katsojaa.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10. Kaikki aikuisten I divisioonaottelut näkyvät KorisTV:n kautta. Tällä kaudella aikuisten I divisioonia seurataan viikoittaisen divarikatsauksen muodossa.
I divisioonat pyörähtävät käyntiin lokakuun alkupuolella. Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Miesten I divisioona A:n finaalit käynnistyivät tänään Luhta Areenalla, jossa Lahti Basketball voitti ensimmäisen loppuottelun 1187 katsojan edessä. Miesten I divisioona B:ssä puolestaan varmistui toinenkin finalisti, kun PeU-Basket eteni loppuotteluihin.
Miesten I divisioona A:ssa Lahti Basketball eteni finaaleihin voittamalla välieräsarjan Äänekosken Huimaa vastaan otteluvoitoin 3–0. Miesten I divisioona B:ssä PeU-Basket taas eteni välieriin voitettuaan KTP:n ratkaisevassa kolmannessa osaottelussa.
Miesten I divisioona A:ssa Jyväskylä Basketball Academy eteni finaaleihin voittamalla Kipinä Basketin suoraan otteluvoitoin 3–0. Miesten I divisioona B:ssä taas PuHu Juniorit tasoitti puolivälieräsarjan Turun NMKY:tä vastaan tilanteeseen 1–1.