2.4.2007 Namika Lahdella oli maanantaina Helsingissä tilaisuus hankkia voitolla Korisliigan välieräpaikka, mutta kotijoukkue ToPo siirsi ratkaisua ottamalla ensimmäisen voittonsa puolivälieräsarjassa. ToPo kavensi 90-79 (42-43) -tuloksella voitot 2-1:een.
ToPo aloitti pelin ryminällä viemällä alkuminuutit 12-0. Lahtelaiset pääsivät peliin mukaan toisella neljänneksellä ja nousivat niukkaan johtoonkin.
Ympäripyöreän kolmannen jakson jälkeen ratkaisu tapahtui päätösneljänneksen alkuminuuteilla, kun vierasjoukkueen korinteko hyytyi toviksi kohtalokkaasti. ToPo karkasi 65-64-lukemista yhdeksän pisteen johtoon, jota Namika Lahti ei enää tavoittanut. Viimeisen niitin iski ToPon islantilaistakamies Logi Gunnarsson kolmosellaan (82-71), kun peliä oli reilut kaksi minuuttia jäljellä.
- Perusasioihin paluu. Meillä oli hyvä fiilis pukukopista lähtiessä ja tuntui, ettei meitä pidättele mikään. Alku olikin meille vähän liian hyvä. Tehtiin asioita niin kuin piti, pidettiin pallosta parempaa huolta, ToPon valmentaja Pekka Salminen summasi.
ToPon aloitusviisikko haali pisteitä tasaisesti 13-15:n välillä. Alex Wesby teki 15 ja Shawn Simpson sekä John Thomas 14 pistettä. Sekä Simpson että 13 pistettä viimeistellyt Jussi Kumpulainen pelasivat aktiivisesti ja haastoivat puolustajiaan korin läheisyydessä.
Myös Namikan pistekärki oli tasainen, kun Augenijus Vaskys ja Sidney Holmes päätyivät 15 pisteeseen ja Lee Scruggs 14:ään.
Namika Lahti ja ToPo jatkavat puolivälieriä tiistaina Lahdessa.
- Ei itse asiassa edes tunnu hyvältä. Vähän sama kuin Jarkko Niemiseltä kysyisi fiiliksiä voitetun erän jälkeen, kun ensin on hävinnyt kaksi erää. Tämä oli pakkovoitto ja huomenna on otettava toinen. Turha tätä on jäädä fiilistelemään. Pelimme ei ollut vieläkään hyvää, mutta asennetta löytyi, latasi ToPo-kapteeni Ville Tuominen.
Espoon Honka, Joensuun Kataja ja KTP ovat jo selvinneet pääsiäismaanantaina alkaviin välieriin. Honka kohtaa KTP:n ja runkosarjan voittanut Kataja joko Namika Lahden tai ToPon.
(STT – Koris.net)
Ottelutilastot ja koko suomalaisen huippukoripallon tilastopalvelu osoitteessa http://www.basket.fi/.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.