14.12.2007 ToPo täytti tusinan eli otti perjantaina 12. perättäisen voittonsa Korisliigassa, kun Namika Lahti kukistui Helsingissä pistein 86-73 (35-43). ToPon voittoputki alkoi jo pari kuukautta sitten, kun joukkue hävisi 17.10. edellisen ja toistaiseksi tämän kauden ainoan liigapelinsä Kouvoille.
Lahtelaiset antoivat kärkijoukkueelle tiukan vastuksen. Peli ratkesi kuutisen minuuttia ennen loppua, kun ToPo nykäisi 69-69 -tilanteesta pariminuuttisen nimiinsä 7-0. Vieraat hävisivät viime minuutit lopulta 17-4.
ToPolta löytyi viisikollinen kaksinumeroiset pisteet heittäneitä pelaajia, joista tehokkaimpia olivat Josh Gonner 19:llä ja Jerald Fields 18 pisteellä.
24 pallonmenetykseen sortuneesta Namika Lahdesta Davont Jackson heitti 18 ja Vesa Mäkäläinen 17 pistettä.
Uudenkaupungin Korihait otti viikon aikana jo toisen voittonsa Joensuun Katajasta, kun Korihaille merkittiin nyt kotivoitto 95-72 (45-37). Viime sunnuntaina Korihait haki Joensuusta viiden pisteen vierasvoiton.
Korihait johti peliä koko ajan, mutta karkasi vasta viimeisellä neljänneksellä voitettuaan sen 28-15.
Korihaista Darius Glover heitti kauden ennätyspisteensä 28 ja Glenn Stokes 24 pistettä.
Katajasta tehoa löytyi vain Louis Hinnantilta 22 pisteen edestä. Toisen pelinsä Katajan paidassa pelannut Martti Kuisma palasi viime kauden kotihalliinsa, mutta osui tuttuihin koreihin vain neljän pisteen edestä.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, http://www.basket.fi/.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.