21.11.2005 Viikonloppuna KTP:n kaataneen ToPon sairaslista pitenee. Tällä kertaa ToPoa koetellaan kahden avausviisikon pelaajan loukkaantumisella. Keskushyökkääjä Phil Hickey teloi lauantaina nilkkansa ja on sivussa kahdesta neljään viikkoon.
211-senttinen Hickey ei siis ehkä tämän vuoden puolella enää pelaa. Toinen kovan onnen soturi oli kylkensä loukannut Timo Parviainen. Kaksimetrinen laituri KTP-pelissä sai kovan tällin kylkeensä ja on ainakin alkuviikon sivussa.
ToPolta on kaiken kaikkiaan sivussa viisikollinen pelaajia. Hickeyn ja Parviaisen lisäksi ToPolta ovat yhä sivussa Maurizio Pratesi, Jarkko Kyllönen ja Turo Lehtonen. Pratesin paluu venyy vähintään joulukuulle, Kyllösen ensi vuoden puolelle ja Lehtosen varvasvamma pitää miehen sivussa joitakin viikkoja.
Takaosastolle on tuuraaja jo tiedossa. Viime viikolla ToPon kanssa harjoitellut, Kyle Brereton, saatetaan nostaa kokoonpanoon jo keskiviikoksi Tampereen Pyrintöä vastaan. 24-vuotias Brereton pelasi viime kaudella ABA-liigaa.
- Elämme kovia aikoja. Viisikollisen poissaolo on erittäin tuskallista, eikä aukkojen paikkaaminen ole helppoa näin kovassa pelitahdissa, kertoi ToPo-manageri Aleksi Valavuori.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.