5.10.2017 Turun Riento avaa kautensa naisten I divisioonassa 15.10. Kauden aikana ilmassa on juhlan tuntua kun seura juhlii 75-vuotista taivaltaan Suomen koripallokartalla.
Turun Riennon edustusjoukkueen valmistautuminen kauteen on sujunut vauhdikkaasti. Joukkueella on takana yhteistä harjoittelua toukokuun loppupuolelta saakka ja kaudelle on nyt nimetty 14 sopimuspelaajaa.
– Joukkue on saanut harjoiteltua laadukkaasti erinäisistä terveysongelmista huolimatta. Tekeminen harjoituksissa sekä valmistavissa otteluissa on mennyt koko ajan toivotusti eteenpäin ja odotamme sarjakauden avausta innolla, kommentoi joukkueen päävalmentaja Nina Kalmi seuran tiedotteessa.
Kalmin lisäksi edustusjoukkueen valmennuksesta vastaa voimavalmentaja Jouko Kiesiläinen.
Turun Riennon Koripallo ry:n edustusjoukkueen ensimmäinen kotipeli pelataan 15.10. klo 14.00 Nunnavuoren palloiluhallilla. Vastaan asettuu Tampereen Pyrintö. Turun Riennon Koripallo ry:n 75-vuotisjuhlavuoden kunniaksi naisten edustusjoukkueen I divisioonaotteluita pääsee katsomaan kuluvalla kaudella maksutta.
Joukkueen kapteenina toimii tulevalla kaudella Oona Pekkalainen, jolle tuleva kausi on toinen Riennossa.
– Toivon joukkueellemme ehjää ja tasaista kautta. Joukkueemme on nuori, mutta lähdemme jokaiseen otteluun ennakkoluulottomasti ja rohkeasti, tavoitteenamme haastaa jokainen vastustajamme tasaväkisesti, kommentoi Pekkalainen.
Pekkalaisen lisäksi joukkueessa jatkavat viime kaudelta Aada Pekkalainen, Essi Salminen, Sara Suominen ja Emmi Ukkonen sekä junioreista aikuisikäisiin siirtynyt Gabriella Rytkönen. Myös välivuoden kilpakoripallosta pitänyt Inari Syrjänen palaa takaisin edustusjoukkueen riveihin. Aikuisten runkopelaajien lisäksi joukkueeseen lukeutuu seitsemän junioripelaajaa. Juniorisopimuspelaajat pelaavat myös seuran juniorijoukkueissa valtakunnallisia sarjoja.
Vuonna 1906 toimintansa aloittaneen Turun Riennon koripallojaosto perustettiin vuonna 1942 osana kaupungin ensimmäistä korisbuumia. Turku oli koripallon keskuksia ja Riennosta tuli ensimmäinen ei-helsinkiläinen miesten SM-mitalisti vuonna 1946. Myös naiset pärjäsivät erinomaisesti Koripalloliiton sarjoissa jo 1940-luvulla.
1960-luvun alku oli Riennon koripalloilun suuruuden aikaa, kun sekä miesten että naisten joukkueet olivat useasti mitaleilla. Naisten joukkue kuitenkin lopetettiin vuonna 1964 ja kahdeksan vuotta myöhemmin miehet putosivat SM-sarjasta. Naisten koripallo tuli takaisin ohjelmaan vuonna 1976. Riento voitti naisten Suomen mestaruuden vuonna 1990 ja se on yksi tunnetuimmista suomalaista juniorikoripallon kasvattajaseuroista.
Naisten I divisioonan voittajajoukkue selvisi tänään Tapiolan liikuntahallilla, jossa Puhuttaret voitti Tapiolan Honka II:n loppunumeroin 54–63. Ratkaisevaa kolmatta finaaliottelua oli katsomassa 428 katsojaa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten I divisioonan toinen finaali pelattiin tänään Vantaan Energia Areenalla 528 katsojan edessä, kun Tapiolan Honka II voitti Puhuttaret selkein numeroin 53–79 ja tasoitti ottelusarjan tilanteeseen 1–1. Yleisömäärä oli sarjan kaikkien aikojen ennätys.
Helsingin NMKY hakee villikorttipaikkaa naisten 1.divisioonasta kaudelle 2025-2026. Päätös paikan hakemiseen viimeisteltiin 8.4. järjestetyssä hallituksen kokouksessa.
Naisten I divisioonan finaalit käynnistyivät tänään Tapiolan liikuntahallilla, jossa Puhuttaret voitti Tapiolan Honka II:n loppunumeroin 62–64.
Naisten I divisioonan toinen finaalijoukkue selvisi tänään, kun Puhuttaret voitti Pirkkolahallissa Torpan Pojat II:n numeroin 62–59. Puhuttaret vei välieräsarjan otteluvoitoin 2–1.
Naisten I divisioonassa selvisi tänään ensimmäinen finaalijoukkue, kun Tapiolan Honka II voitti LePyn välieräsarjassa otteluvoitoin 2–0. Puhuttaret taas tasoitti sarjan Torpan Pojat II vastaan tilanteeseen 1–1.
Naisten I divisioonan pudotuspeleissä Tapiolan Honka II ja Torpan Pojat II avasivat välieräsarjat voitoilla. Molemmat siirtyivät 1–0-johtoon ottelusarjoissa, jotka pelataan paras kolmesta -formaatilla.
Naisten I divisioonan välieräjoukkueet ovat selvillä, kun Leppävaaran Pyrintö, Torpan Pojat II, Puhuttaret ja Tapiolan Honka II voittivat kukin puolivälieräsarjansa numeroin 2–1.
Naisten I divisioonan puolivälierissä pelattiin sunnuntaina kaksi ottelua, joissa selkä seinää vasten pelanneet Puhuttaret ja Turun NMKY onnistuivat tasoittamaan ottelusarjat 1–1:een.